Cvjetna polja nepalskog sela Gundu blistaju žutom, narandžastom i ljubičastom bojom dok žene beru cvjetove, što je procvjetala industrija koja mijenja teške seoske živote pružajući vijence za hinduističke festivale.
Smješteno na obodu doline Kathmandu, Gundu je poznato po snabdijevanju cvjetovima amaranta i nevena jarkih boja, s porastom potražnje ove sedmice za proslavu Tihara, poznatog i kao Diwali, hinduističkog festivala svjetlosti.
U zoru, žene iz sela okupljaju se na poljima kako bi brale cvjetove koji će do kraja dana biti upleteni u vijence za ukrašavanje domova i hramova.

Žene iz Gundua pretvorile su ovu sezonsku berbu u uspješnu industriju, uprkos napornom procesu branja i pletenja cvijeća u vijence.
"Ovo je omogućilo više poslova za žene iz našeg sela", rekla je uzgajivačica cvijeća Saraswoti Bista (56).
"Ne moramo napuštati dom, a pletući vijence zarađujemo dobar prihod", dodala je.
Procvat industrije
Nepal, većinski hinduistička himalajska nacija, prema podacima Svjetske banke ima BDP po glavi stanovnika od 1.324 dolara.
Procvat trgovine pretvorio je Gundu u model proizvodnje cvijeća, s gotovo 500 domaćinstava koja svake godine isporučuju preko milion vijenaca, generirajući više od 133.000 dolara, prema lokalnim vlastima sela.
Kako festival doseže vrhunac, vijenci vise s krovova i trijemova, ispunjavajući selo živopisnim nijansama ljubičaste, crvene i narandžaste, čineći Gundu cvjetnim središtem Nepala.

Dramatični amarant tamnoljubičaste boje, poznat u Nepalu kao makhmali, posebno je tražen tokom petodnevnog festivala Tihar.
Osušeni cvjetovi mogu trajati mjesecima — pa čak i godinama — uz pravilnu njegu. Vijenci se na peti dan Tihara simbolično poklanjaju braći od sestara, uz želju za njihov dug život.
Nepal je 2024. godine proizveo blizu 2,5 miliona vijenaca cvjetova amaranta, što predstavlja porast od 10 posto u odnosu na prošlu godinu, prema podacima Udruženja za cvjeće Nepala.
"Cvijeće se također izvozi u različite zemlje," rekao je predstavnik udruženja, Dilip Bade. Prema udruženju za florikulturu, zemlja planira izvoziti 200.000 vijenaca, čija je vrijednost procijenjena na 1,4 miliona dolara, u Sjedinjene Američke Države, Australiju, Južnu Koreju, Japan i Evropu.
Međutim, iako cvjetna industrija cvjeta, teške poplave, pogoršane klimatskim promjenama, ozbiljno su pogodile sektor florikulture, uzrokujući procijenjene gubitke više od 1,1 milion dolara.
