Prema UN-u, Grenlandski ledeni pokrivač gubi 2,5 miliona litara slatke vode svake sekunde.      Foto: Reuters

Ledeni pokrivač Grenlanda brže puca što je rezultat klimatskih promjena, pokazuju rezultati nove studije objavljene u ponedjeljak.

Novi izvještaj britanskog Univerziteta Durham, predvođen Tomom Chudleyjem, otkrio je da su pukotine značajno porasle na rubovima ledenog pokrivača između 2016. i 2021. godine.

Istraživači su proučavali više od 8.000 3-D površinskih karata napravljenih pomoću satelitskih snimaka visoke rezolucije kako bi procijenili najnoviju situaciju.

Prema UN-u, Grenlandski ledeni pokrivač gubi 2,5 miliona litara slatke vode svake sekunde, jer je prošlogodišnja statistika pokazala da se smanjio 28. godinu zaredom. Prije dvije godine izgubio je 80 gigatona vode.

Najnoviji izvještaj je pokazao da se ovaj trend nastavlja, upozoravajući da pukotine rastu "brže" nego što je ranije otkriveno.

"U nekim područjima na rubu ledenog pokrivača, gdje se spaja s morem, došlo je do povećanja pukotina za 25 posto", navodi se u studiji.

Ledeni pokrivač Grenlanda je jedan od dva preostala takva pokrivača na svijetu. Drugi se nalazi na Antarktiku. Sastoji se od stotina glečera i pokriva oko 80 posto kopnene mase Grenlanda.

Ako se potpuno otopi, ledeni pokrivač Grenlanda podigao bi globalni nivo mora za oko 7,4 metra.

TRT Balkan / agencije