Mnogi dijelovi jezera su potpuno ostali bez vode i sada se na tim mjestima može vidjeti trava i rastinje.     Foto: AA

Zbog velikih suša posljednjih godina širom svijeta nestaju cijela jezera, što izaziva posebnu zabrinutost, posebno među zaljubljenicima prirode i okoliša.

Sa sličnim problemom se suočavaju i pojedini dijelovi Turkiye gdje se jezero Ladik sve više smanjuje upravo zbog visokih temperatura i nastale suše u provinciji Samsun na obali Crnog mora.

Reporterska ekipa agencije Anadolu napravila je snimak koji jasno pokazuje koliko se smanjilo jezero Ladik.

Mnogi dijelovi jezera su potpuno ostali bez vode i sada se na tim mjestima može vidjeti trava i rastinje koja sve više služi kao ispaša za lokalnu stoka koja se kreće na području koje je nekada bilo pod vodom.

Južna obala jezera Ladik bila je epicentar zemljotresa jačine 7,8 do 8 stepeni u sjevernoj Anadoliji 1668. godine, što je najsnažniji potres zabilježen u Turkiye.     Foto: AA

Prema nekim istraživanjima, jezero Ladik je nekada obilovalo ribom, a njegove obale su pružale odlične pašnjake.

Južna obala jezera Ladik bila je epicentar zemljotresa jačine 7,8 do 8 stepeni u sjevernoj Anadoliji 1668. godine, što je najsnažniji potres zabilježen u Turkiye.

Jezero je nekada obuhvatalo površinu od 870 hektara i bilo je poznato i po plutajućim otočićima. Okruženo je pogledom na planine i šumu. Ribarska industrija i ribolovni turizam u okrugu uveliko utječu na život u ovom kraju zbog postojanja ribljih vrsta kao što su štuka, smuđ, šumska riba, šaran i crvendać. Dom je također mnogim vrstama ptica.

Na ovom mjestu ranije su se ljudi bavili i sportskim aktivnostima poput skijanja na vodi, surfanja i utrka jedrilica. Uz ove karakteristike, jezero je služilo i turizmu cijelog okruga.

Jezero Ladik je tektonsko jezero nastalo punjenjem vodom iz jame nastale tektonskim kretanjima, ali je činjenica da je posljednjih godina sve manje vode u ovom jezeru.

TRT Balkan / agencije