Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izgubio je priliku da postigne sporazum o zamjeni talaca s Hamasom u julu kako bi umirio svoje krajnje desničarske koalicione partnere, ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben-Gvira i ministra finansija Bezalela Smotricha, izvijestila je izraelska javna radiodifuzna korporacija KAN.
Prema izvještaju, Hamas je bio spreman osloboditi nekoliko izraelskih talaca ne zahtijevajući zauzvrat potpuni prekid vatre.. U izvještaju se sugerira da je Hamasova spremnost u to vrijeme bila pokušaj povezivanja prve i druge faze američkog prijedloga o prekidu vatre koji je uključivao humanitarnu pomoć.
Izvještaj, međutim, ne daje više detalja, iako je Hamas u više navrata rekao da će osloboditi izraelske taoce samo ako dogovor rezultira potpunim prekidom izraelskog napada na Gazu.
U to vrijeme, američki prijedlog je sadržavao tri faze: prva je uključivala trenutni prekid vatre; oslobađanje žena, staraca i ranjenih izraelskih talaca; i razmjenu zarobljenika, kao i povlačenje izraelskih snaga iz naseljenih područja Gaze. To je također uključivalo povećanje humanitarne pomoći, obnovu osnovnih usluga i omogućavanje povratka civila u njihove domove širom Gaze.
Druga faza je zahtijevala oslobađanje svih preostalih talaca i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, s ciljem definitivnog okončanja krize.
Treća faza je uključivala višegodišnju rekonstrukciju Gaze i povratak posmrtnih ostataka izraelskih vojnika.
Prijetnje
KAN je rekao da je Netanyahu odbacio prijedlog, posebno se protiveći izraelskom povlačenju iz Gaze, pri čemu područja poput Filadelfijskog koridora i osovine Netzarim postaju prepreke procesu prekida vatre.
Neimenovani izraelski izvor kojeg citira emiter rekao je da je Netanyahu odbio prihvatiti sporazum kako bi zadovoljio Ben-Gvira i Smotricha, koji su prijetili da će napustiti vladu ako sporazum bude potpisan.
Napori posredovanja koje su predvodili SAD, Egipat i Katar do sada nisu uspjeli postići prekid vatre u Gazi i sporazum o razmjeni zarobljenika. Ipak, Washington tvrdi da bi izraelsko ubistvo vođe Hamasa Yahye Sinwara 16. oktobra moglo dovesti do napretka u pregovorima.
Hamas, međutim, kaže da će sukob biti okončan tek kada Izrael zaustavi svoj rat u blokiranoj enklavi, u kojoj je od oktobra 2023. poginulo gotovo 44.000 ljudi.
Druga godina genocida u Gazi izaziva sve veću međunarodnu osudu, a ličnosti i institucije etiketirale su napade i blokiranje isporuke pomoći kao namjerni pokušaj uništenja stanovništva.
Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je u četvrtak naloge za hapšenje Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog brutalnog rata protiv Gaze.