Hiljade prosvjetnih i zdravstvenih radnika, komunalaca i drugih radnika napustilo je u petak svoja radna mjesta širom Italije u znak protesta zbog pada potrošačke moći, niskih plata i vladine politike za koju kažu da je oslabila javne usluge.
Štrajk nekoliko radničkih sindikata u Italiji poremetio je u petak javni prevoz, a autobusi i metro obustavljeni su na četiri sata.
Aviokompanije su otkazale desetine domaćih i međunarodnih letova.
Radnici su započeli osmosatni štrajk u devet sati ujutro po lokalnom vremenu, zahtijevajući izmjene vladinog plana budžeta i povećanje sredstava za ključne ekonomske sektore.
Najveći italijanski sindikati organizovali su mnoge demonstracije širom zemlje, za koje se očekuje da će privući radnike iz gotovo svih sektora privrede.
Vozovi saobraćaju redovno, dok su u štrajku radnici iz ostatka sistema javnog prevoza, poput autobusa i metroa, na samo četiri sata, prema uredbi ministra saobraćaja Mattea Salvinija.
"Želimo da potpuno preokrenemo ovu zemlju i potrebno nam je učešće svih da to uradimo. To za nas znači socijalni revolt, niko od nas ne može ignorisati nepravde", rekao je Maurizio Landini, čelnik najvećeg italijanskog sindikata CGIL, novinarima u Bolonji, gdje radnici protestuju.
Štrajk su pozvali sindikati u zemlji tražeći izmjene i dopune vladinog plana budžeta, o kojem se trenutno raspravlja u parlamentu radi konačnog usvajanja. Traže povećanje penzija i plata kako bi se podržala njihova kupovna moć, te povećanje sredstava za zdravstvo, obrazovanje, javne usluge, i industrijske politike.
Sindikati protestuju i zbog nepostupanja u vezi s isteklim kolektivnim ugovorima, koji regulišu radna mjesta miliona radnika.
Dodatna zamjerka je sigurnost na radnom mjestu, posebno u građevinskom, transportnom i proizvodnom sektoru. Kako bi se smanjio broj smrtnih slučajeva i nesreća na radnom mjestu, sindikati su se zalagali za pojačane mjere prevencije, obuku i inspekcije.