Trodnevni Global media forum okupio je 150 istraživača iz 49 država svijeta.      Foto: AA

U azerbejdžanskom gradu Šuša, koji ima poseban historijski značaj za narod Azerbejdžana, održava se trodnevni Global media forum, koji je okupio 150 istraživača iz 49 država svijeta na polju geopolitike, odnosa, univerzitetskih profesora, eminentnih svjetskih medijskih radnika, političkih predstavnika, te diplomata.

Forum je specifičan po tome jer je interaktivnog tipa, što je potvrđeno i u uvodnom dijelu konferencije kada je predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev, više od dva sata razgovarao sa učesnicima foruma, koji su se najviše zanimali za geopolitičke odnose u Evropi i svijetu, ali i za razvoj ekonomije, te izazove pred kojim se nalaze mediji u doba digitalne transformacije.

Tri veoma aktivne sesije ponudile su mnoštvo zanimljivih tema, ali je najaktivniji dio bio je marginama foruma, koje su prisutni iskoristili za umrežavanje, razmjenu informacija, te prezentiranje društveno-političkih odnosa u svojim zemljama.

"Organizatori su uz veoma intenizivan oficijelni dio, organizovali i radnu posjetu grada Šuša i okoline, koji je nakon Prvog rata u Karabahu bio pod dugogodišnjom armenskom okupacijom. Nakon Drugog rata u Karabahu, Šuša i još nekoliko važnih mjesta oslobođeni su od strane Vojske Azerbejdžana, čime je okončana višedecenijska agonija više hiljada Azerbejdžanaca koji su nakon masakra i genocida morali otići iz svojih domova", navodi se u saopštenju Ambasade Azerbejdžana u Bosni i Hercegovini.

Na prijedlog Ambasade Republike Azerbejdžan u Bosni i Hercegovini, a na poziv ureda predsjednika Azerbejdžana Ilhana Alijeva, ovom utjecajnom događaju, prisustvuje i bosanskohercegovački predstavnik, historičar Admir Lisica, istraživač na polju međunarodnih odnosa.

"Ovo je izuzetna prilika za umrežavanje sa respektabilnim istraživačima, medijskim radnicima i političkim predstavnicima širom svijeta. Doći u Azerbejdžan, tačnije u Karabah, izuzetno je značajno iskustvo za sve nas koji se bavimo međunarodnim odnosima i historijom. Posmatrajući ulice Šuša, možemo se podsjetiti agresije na Bosnu i Hercegovinu tokom devedesetih. Šuša se ubrzano gradi, kao i ostatak regije Karabah, što smo mogli vidjeti i na putu od aerodroma u Fizuliu do Šuše. Naime, put je u veoma kratkom roku izgrađen, kao i aerodrom, što je za azerbejdžansku regiju Karabah poveznica sa ostatkom Azerbejdžana, ali i ostatkom svijeta. Mi u Bosni i Hercegovini sasvim sigurno razumijemo patnju Azerbejdžana, koji u velikoj mjeri ima sličnu historiju kao i Bosna i Hercegovina“, istakao je Lisica.

Šuša je grad od velike važnosti za Azerbejdžan, o čemu govore i strateška ulaganja države u ovo područje, koje će nakon potpune obnove, postati kulturna prijestolnica Republike Azerbejdžan. Prema riječima predsjednika Azerbejdžana Alijeva, značajnu podršku obnovi ove regije dale su prijateljska Republika Turkiye, te zemlje centralne Azije Kazahstan i Uzbekistan.

TRT Balkan / agencije