Ljudi moraju prestati da doživljavaju prirodu kao neprijatelja i ponovo uspostaviti vezu s njom, rekla je u petak prva dama Turkiye Emine Erdogan pozivajući na pravičan klimatski akcioni plan.
"Vidimo da su i zemlje koje nikada nisu izgubile odnos sa zemljom suočene sa krizama za koje nisu odgovorne. Neizbježno je provesti pravičan klimatski akcioni plan kako bi se Afrika, Azija i Latinska Amerika uvjerile da se pridruže univerzalnoj borbi", rekla je Emine Erdogan na programu Klimatski razgovori za zelenu budućnost u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Emine Erdogan, supruga predsjednika Turkiye Recepa Tayyipa Erdogana, je naglasila da smatra smislenim tražiti rješenja za ekološke probleme okupljanjem u različitim geografskim područjima.
O inicijativi Turkiye za nulti otpad rekla je da je projekat koji se diže na ramenima volontera.
U 2017. godini, pod njenim pokroviteljstvom, Turkiye je pokrenula projekat nultog otpada kako bi istakla važnost recikliranja otpada u borbi protiv klimatske krize.
U decembru prošle godine Generalna skupština UN-a jednoglasno je usvojila rezoluciju za nulti otpad koju je predstavila Turkiye, proglašavajući 30. mart Međunarodnim danom nultog otpada.
"Kako je naš projekat usvojen u cijeloj zemlji, bilo je moguće povećati stopu recikliranja sa 13 na 30 posto i donijeti 3,5 milijardi dolara privredi", rekla je Emine Erdogan, dodajući da je Turkiye spriječila 4,9 miliona tona emisije stakleničkih gasova.
Za dobrobit budućih generacija, ona je rekla da je od suštinskog značaja da se ljudi, posebno razvijene zemlje, odreknu individualizma i da zajedno štite svijet.
"Svim srcem vjerujem da kako se broj aktivnih klimatskih volontera širom svijeta povećava, učinićemo da se naš glas više čuje i da će se naši konkretni rezultati povećaju", rekla je ona.
Govoreći o djeci koja su ubijena u izraelskim napadima u Pojasu Gaze ona je rekla:
"Željela bih reći da nemamo pravo ostaviti svijet ukaljan genocidom budućim generacijama."
"Dok se dijete ubija svakih 10 minuta u Gazi, može li naš poziv na međugeneracijsku pravdu naći odgovor u savjesti? Svijet u kojem se međunarodno pravo i ljudske vrijednosti primjenjuju na cijelo čovječanstvo, bez obzira na vjeru, jezik, rasu ili etničku pripadnost, zaista će biti vrijedan spašavanja", dodala je ona.