Azerbejdžan: Djevojačka kula, historijski simbol Bakua koji prkosi vremenu

Azerbejdžan: Djevojačka kula, historijski simbol Bakua koji prkosi vremenu

Historija Djevojačke kule seže u srednji vijek, iako je nepoznato tačno vrijeme i svrha njene izgradnje.
Smatra se historijskim simbolom Bakua, a prkosi vremenu svojom arhitekturom koja je sačuvana do danas.     Foto: AA

Djevojačka kula, lokalno poznat kao "Qiz Qalasi", jedna je od legendarnih i najtajanstvenijih građevina u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana.

Nalazi se u starom gradu Bakua, Icherisheheru, koji je na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Njegova historija i važnost duboko su ukorijenjeni u kulturi i predanju Azerbajdžana, što ga čini velikom atrakcijom za turiste i lokalno stanovništvo.

Smatra se historijskim simbolom Bakua, a prkosi vremenu svojom arhitekturom koja je sačuvana do danas.

Historija Djevojačke kule seže u srednji vijek, iako je nepoznato tačno vrijeme i svrha njene izgradnje. Vjeruje se da je sagrađena u 12. stoljeću, ali neka istraživanja sugeriraju da bi temelji kule mogli potjecati čak iz 7. ili 8. stoljeća. Njegovi masivni zidovi i jedinstveni okrugli oblik izdržali su test vremena, pričajući priče o historiji i kulturi Bakua.

Kroz historiju je bila svjetionik, opservatorij, osmatračnica i utočište za obožavatelje sunca.

Od 1964. služi kao muzej, a uvrštena je na UNESCO-ov popis svjetske baštine 2000. godine.

Turisti koji se popnu do kule, koja se sastoji od osam spratova i dostiže visinu od 29,5 metara, imaju priliku da pogledaju Icherishehir, druge četvrti Bakua i Kaspijsko more.

Legende o Djevojačkoj kuli su raznolike. Najpopularnija legenda govori o ljubavnoj priči: mlada žena skočila je s tornja kako bi pobjegla od prisilnog braka. Kao rezultat toga, toranj je nazvan "Toranj djevice" i postao je simbol slobode i ljubavi.

Arhitektura kule je također izvanredna. Visoka je osam katova i visoka oko 29 metara, izgrađena od kamena debljine i do pet metara. Debljina njezinih zidova i konstrukcija upućuju na to da je kula mogla imati odbrambenu funkciju.

Slike Djevojačke kule, koje su bile tema mnogih filmova, romana, opera i baleta, korišteni su na azerbejdžanskom papiru, novčićima i poštanskim markama u različitim periodima.

Zaštićena je od države kao simbolična građevina koja nosi bogato historijsko i kulturno nasljeđe Azerbejdžana do danas.

TRT Balkan / agencije