Slika svemira iz ESA-inog Euclida.         Foto: Reuters

Nedavno ažuriranje iz misije Euclid, lansirano preko rakete SpaceX Falcon 9 u julu 2023. godine, proizvelo je neviđenu 3D mapu jedne trećine neba, koja pokriva područje 500 puta veće od punog Mjeseca.

Razvijena od naučnika s Univerziteta u Edinburgu, mapa je zasnovana na slikama snimljenim kamerom misije od 600 megapiksela i uključuje više od 100 miliona galaksija.

“Ova mapa velikog dijela neba je nevjerovatna”, kaže Andy Taylor, profesor astrofizike na Univerzitetu u Edinburgu, ukazujući na sposobnost teleskopa da snima slike visoke rezolucije na ogromnim područjima.

Misija Euclid, koju vodi Evropska svemirska agencija, nastoji da rasvijetli neuhvatljive sile tamne materije i tamne energije. Ovi fenomeni ostaju uglavnom neobjašnjivi, ali su ključni za razumijevanje širenja i strukture svemira. Mapirajući ogromnu distribuciju galaksija, Euclid ima za cilj da pruži dublji uvid u prirodu ovih sila, koje su godinama zbunjivale kosmologe.

Očekuje se da će misija trajati šest godina i ima za cilj promatranje više od jedne trećine neba, dokumentirajući milijarde galaksija udaljenih do 10 milijardi svjetlosnih godina.

Nedavno izdanje svemirskog teleskopa prikazuje 132 kvadratna stepena južnog neba u netaknutim detaljima, snimajući 14 miliona galaksija na slici od 208 gigapiksela.

Evropska svemirska agencija (ESA) opisala je ovu sliku kao "500 puta veću od punog Mjeseca" kako se čini sa Zemlje.

Ovaj početni dio mape uključuje otprilike 100 miliona izvora, koji prikazuju i zvijezde iz Mliječnog puta i udaljene galaksije izvan njega. Svojom snažnom kamerom od 600 megapiksela, Euclid snima ogromne slike, stvarajući mozaike koji će na kraju formirati kompletnu kosmičku mapu.

Tajne tamne energije i tamne materije?

Euclidov primarni cilj je pružiti uvid u dvije velike misterije svemira – tamnu materiju i tamnu energiju.

Tamna materija, koja čini otprilike 80% mase svemira, povezuje galaksije zajedno, ali ostaje nevidljiva, jer ne stupa u interakciju sa svjetlom. U međuvremenu, tamna energija, misteriozna sila koja pokreće ubrzano širenje svemira, još uvijek je slabo shvaćena.

Posmatrajući udaljene galaksije, naučnici mogu pratiti utjecaj tamne materije na savijanje svjetlosti – poznato kao gravitaciono sočivo.

Profesor Taylor napominje da su ove slike visoke rezolucije ogromnih dijelova svemira „od suštinske važnosti za Euclidovu misiju da razumije tamnu materiju i tamnu energiju“.

Tehnologija iza teleskopa

Teleskop Euclid koristi kameru vidljivog svjetla i spektrometar skoro infracrvene za snimanje kosmičkih fenomena s neviđenom preciznošću.

„Prije Euclida nismo mogli da posmatramo slabe cirusne oblake na Mliječnom putu i da izdvojimo svaku zvijezdu koja ih osvjetljava u super visokoj rezoluciji,“ Mat Page, vođa Euclidovog vidljivog instrumenta, u razgovoru za The Guardian.

Ovaj dvostruki pristup omogućava Euclidu da posmatra galaktičke formacije i strukturu svemira velikih razmjera sa izuzetnom jasnoćom. Primjetno, može otkriti slabe „galaktičke ciruse" — oblake plina i prašine koji reflektiraju optičku svjetlost iz Mliječnog puta, nalik na nježne cirusne oblake u Zemljinoj atmosferi, koji se pojavljuju kao meke, svjetloplave pruge.

Misija uključuje više od 2.000 naučnika iz 16 zemalja, koji sarađuju u okviru konzorcijuma Euclid.

Univerzitet u Edinburgu, koji je također domaćin britanskog naučnog centra podataka za Euclid, igra ključnu ulogu u obradi ogromnih količina prikupljenih podataka, pretvarajući ih u djelotvorne uvide za naučnu zajednicu.

Šta je sljedeće?

Od februara do sada Euclid je mapirao 12% svog istraživanja.

U martu 2025. bit će predstavljen dio koji se prostire na 53 kvadratna stepena, zajedno s početnim pogledom na regione Euclidovog dubokog polja.

Prvi set kosmoloških podataka iz misije bit će dostupan istraživačima 2026. godine.

„Ovo je samo početak onoga što ćemo moći da vidimo u Euclidovom životu“, dodaje Garcia Penaloza za Spase.com.

“Svakako, najbolje tek dolazi! Siguran sam da će Euclid rasvijetliti naše razumijevanje kosmičkih misterija.”

TRT Balkan / agencije