Visoki zvaničnici bh. entiteta Republika Srpska (RS), Srbije i Srpske pravoslavne crkve (SPC) prisustvovali su još jednoj neustavnoj svečanoj akademiji povodom 9. januara, nedugo nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt ponovio da je obilježavanje Dana Republike Srpske krivično djelo.
Iste sudbine
Predsjednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević govorio je kako RS nije dar milosti velikih sila, već "materijalizacija nadanja, žrtava i stremljenja generacija Srba koji od pamtivijeka žive i hodaju ovom zemljom".
Ističući da Srbija nudi brojne projekte u interesu svih naroda u BiH, Vučević je kazao da se zajednička budućnost može graditi samo saradnjom.
"Naše su sudbine iste i spojene", kazao je Vučević i dodao da se sve što se dešava u Banjaluci, prelijeva i na Beograd i da se sva dešavanja u Kosovskoj Mitrovici prelijevaju na Republiku Srpsku.
Dodao je da vjeruje da narodi na Balkanu imaju znanja i mudrosti da svojoj djeci ostave mir i međusobno poštovanje.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović kazala je da cijela Republika Srpska "slavi svoj rođendan u duhu slobode, ljubavi i želje za napretkom".
"Kao i svake godine, Republika Srpska svoje praznike obilježava svečano i dostojanstveno", kazala je Cvijanović.
Poručila je da će sudbina i zdravlje BiH zavisiti od toga u kojoj mjeri i koliko dugo će se zadržati devijacije u njenom institucionalnom životu.
"Što prije BiH izađe iz vrtloga pravne nesigurnosti, voluntarizma, intervencionizma, uzurpacije nadležnosti od strane stranih pojedinaca, utoliko su veće šanse da krene putem izlječenja", poručila je Cvijanović.
Neustavna praksa
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 2015. godine, po apelaciji tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, proglasio neustavnim obilježavanje 9. januara kao Dana RS-a. Nakon toga je Narodna skupština RS-a usvojila odluku o raspisivanju referenduma o Danu RS-a, a referendum je održan 25. septembra 2016. godine iako je Ustavni sud donio privremenu mjeru zabrane provođenja tog referenduma.
Narodna skupština RS-a potom je krajem 2016. godine usvojila Zakon o Danu RS-a.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 29. marta 2019. godine, na zahtjev devet delegata Vijeća naroda RS-a, donio novu odluku na taj zakon i proglasio ga neustavnim i oprečnim Međunarodnoj konvenciji o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije te oprečnim Protokolu uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
I Venecijanska komisija iznijela je stav da je izbor 9. januara za Dan RS-a podstaknut osjećanjima i događajima od značaja za samo jedan narod, te da nastavak obilježavanja ovog datuma može dovesti do diskriminacije.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt kazao je da je proslava 9. januara kao Dana RS-a jasan i direktan propust u provedbi konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika od 1. jula 2023. godine.
Upozorio je da nepoštivanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH. Schmidt je naveo da je na organima za provođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji, da poduzmu odgovarajuće zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara.
Iz Misije OSCE-a u BiH istakli su da je službeno pokroviteljstvo i podrška Vlade RS obilježavanju takozvanog "Dana Republike Srpske" 9. januara diskriminatorno i neustavno, jer direktno krši ustave i BiH i RS-a. Vladu RS-a pozvali su da u potpunosti poštuje vladavinu prava.
Sjedinjene Američke Države očekuju da će relevantne institucije za provedbu zakona i pravosudne institucije provesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan sa proslavom Dana RS-a.