Vijeće ministara Bosne i Hercegovine jednoglasno je utvrdilo i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri Prijedlog zakona o graničnoj kontroli. Jednoglasno je utvrđen i Prijedlog o zaštiti ličnih podataka, koji će biti upućen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj proceduri.
Podrškom ovim zakonima, koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku "EI", kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije (EU), Vijeće ministara BiH poduzelo je relevantne korake za dobijanje datuma za otvaranja pregovora BiH s EU.
Prijedlogom zakona o graničnoj kontroli, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, ispunjava se jedan od strateških ciljeva iz ranije usvojene Strategije integrisanog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini.
Odredbama novog zakona uređuju se, među ostalim, važna pitanja upravljanja granicom, te se vrši njihovo usklađivanje s važećom pravnom stečevinom EU.
Kroz 11 poglavlja ovaj prijedlog zakona na sveubuhvatan način uređuje pitanja granične kontrole i nadležnih tijela, prelaska državne granice, graničnih prelaza i odobrenja, graničnih provjera i nadzora državne granice. U poglavlju granična crta i uređenje prostora uz državnu granicu propisana su pravila koja se odnose na razgraničavanje, obilježavanje i uređivanje granične crte i njezine vidljivosti, kao i na zabranu djelatnosti uz graničnu crtu i uređenje prostora uz državnu granicu. Istodobno su uređena pitanja povrede državne granice i granični incidenti, međunarodna granična saradnja, prenošenje oružja, te prikupljanje osobnih podataka i evidencije u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.
Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU-a iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka, te prihvataju međunarodno priznati standardi u ovoj oblasti.
Predloženi zakon predstavlja pomak u odnosu na trenutna rješenja, posebno u dijelu kojim se uređuje zaštita fizičkih osoba u vezi s ličnim podacima koje obrađuju nadležna tijela u svrhe istraga, otkrivanja krivičnih djela, gonjenja počinitelja krivičnih djela, izvršenja krivičnih sankcija, uključujući i zaštitu od prijetnji javnoj sigurnosti i njihovo sprečavanje.
Odredbama ovoga zakona unaprijeđena su pravila za prenos ličnih podataka u druge zemlje ili međunarodne organizacije, te definirane nadležnosti Agencije za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini.
Prema predloženom zakonu, Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH sa sjedištem u Sarajevu je nezavisno nadzorno tijelo za praćenje primjene ovog zakona, s ciljem zaštite temeljnih prava i sloboda fizičkih osoba, odnosno očuvanja njihove privatnosti u prikupljanju, obradi i korišćenju ličnih podataka, što je jedna od temeljnih vrijednosti svakog demokratskog društva.
Usvajanje ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo civilnih poslova, a pripremila Interresorna radna grupa Vijeća ministara BiH formirana u novembru 2023. godine, stvaraju se preduslovi za stupanje na snagu Sporazuma o saradnji Bosne i Hercegovine s Eurojustom, Agencijom EU za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima, koji je potpisan krajem oktobra 2024. godine.