Vučić je poručio da uprkos svemu neće biti nestašice gasa i nafte.    Foto: AA

Sankcije su usmjerene protiv Rusije, a ne protiv Srbije, poručio je zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richard Verma.

Verma je ovo kazao u subotu u Beogradu nakon razgovara s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o mnogim temama, uključujući i sankcijama koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele protiv ruskih entiteta širom svijeta, uključujući i Naftnu industriju Srbije (NIS).

"NIS je jedna od dvije hiljade firmi. Cilj je da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije u vlasničkoj strukturi i pričali smo sa predsjednikom kako da uvedemo ovu promjenu vlasničke strukture. Neće biti nikakvih ekonomskih posljedica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvo u firmi", kazao je Verma.

Poručio je da Rusija ne ulaže u budućnost Srbije s obzirom na to, kako je rekao, da profite iz NIS-a ne koristi u te svrhe.

"Promjena vlasničke strukture pomoći će da region ima više mira i pomoći ćemo kao partner da Srbija unese raznovrsnost u vlastite energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu", rekao je Verma.

Istakao je da je posjetio Srbiju i zbog partnerstva u vezi s mnogim temama kako bi se učinio napredak u evropskim integracijama i da Zapadni Balkan bude u miru i stabilnosti.

Dodao je da su razgovarali i strateškom dijalogu za koji je kazao da predstavlja format da se vlade angažuju na glavnim temama saradnje kao što je vojna sradnja, energetika i poštivanje vladavine prava.

Vučić je istakao da je na sastanku razgovarano i o sankcijama protiv ruskih entiteta širom svijeta, uključujući i NIS, ali da Srbija nije meta.

"Negde oko 30 zemalja je po prvoj računici na različite načine pogođena ovim sankcijama, ili entiteti iz tih zemalja, ali svuda je reč o ruskoj imovini, kapitalu i interesima. Kako je rekao i Verma, nismo mi bili meta, iako će nam to biti slaba uteha", kazao je Vučić.

Istakao je da su razgovarali i o srpsko-američkim odnosima i da će sa Washingtonom pokrenuti temu strateškog dijalog.

"To nije nešto što će verovatno rešiti dijalog, niti rešiti sve probleme i nesuglasice, posebno po pitanju Kosova, ali otvara značajne i velike mogućnosti za sve buduće vlade u Srbiji i sve buduće administracije u Sjedinjenim Američkim Državama", rekao je Vučić.

Dodao je da su tokom razgovora izdvojili šest sfera, od međuljudskih veza, podrške proširenju kulturnih, obrazovnih, profesionalnih razmjena, regionalnih inicijativa, trgovine, investicija, bilateralne saradnje, dobrog upravljanja, vladavine prava do energetike.

Ministarstvo finansija SAD-a objavilo je u petak da su pod sankcijama brojne firme u Rusiji, ali i šire.

Među sankcioniranim je i NIS AD Novi Sad, koji je od 2008. godine u vlasništvu ruskog Gazproma. Pored NIS-a, sankcionirane su i podružnice Gazproma u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu.

Odluke o sankcijama u skladu su s američkom politikom targetiranja ruske ekonomije nakon aneksije Krima i rata u Ukrajini.

Vučić: Azerbejdžan nam od danas ne isporučuje gas

Vučić je izjavio i da Srbija od 11. januara više ne može da računa na gas iz Azerbejdžana.

"Dobili smo obaveštenje od naše azerbejdžanske braće i prijatelja da zbog više sile, zbog problema koje imaju na Šah Deniz polju, mi od danas ne možemo više da računamo na 1,7 miliona kubnih metara gasa koje nam je dolazilo svakog dana. Nije jasno koliki je procenjeni timeline za povratak gasa", kazao je Vučić.

Srbija će, kako je rekao, početi da mnogo više troši vlastite rezerve.

"Sad se ispostavilo kao pametno što smo skupljali rezerve. Nadam se da će za mesec, dva, ovo da poprave. Ako ne, računajte da ćemo u naredna četiri meseca, morati da dodajemo i potrošimo rezerve. Kao što vidite loše vesti nikada ne idu same", kazao je.

Vučić je poručio da uprkos svemu neće biti nestašice gasa i nafte.

"Imamo toliko gasa da možemo da popunimo, dok nam ne dođe neki treći maler", rekao je predsjednik Srbije.

TRT Balkan / agencije