Szunyog je rekao da je Kosovo pokazalo primer kako novinare treba zaštititi u teškim situacijama.       Foto: AA

U okviru obeležavanja 3. maja, Svetskog dana slobode medija, Udruženje novinara Kosova organizovalo je konferenciju na kojoj se razgovaralo o bezbednosti novinara tokom izveštavanja, kao i o položaju novinara u redakciji tokom godina.

Predsednik Upravnog odbora Udruženje novinara Kosova Xhemajl Rexha rekao je da je već 30 godina, 3. maj, dan kada novinari i mediji skreću pažnju na sebe i podsećaju vlade i druge institucije na potrebu da poštuju svoju posvećenost slobodi medija.

„Glavna tema ovog 3. maja je bezbednost novinara, što se u poslednjih godinu dana pokazalo kao pravi izazov. U 2022. godini u bazi podataka AGK-a registrovana su 33 slučaja raznih napada na novinare, a samo 2023. godine 11 takvih slučajeva“, naglasio je Rexha, dodavši da je je nateži bio fizički napad na novinara Valona Sylu.

Prema njegovim rečima, mediji su se krajem prošle godine susreli sa ozbiljnim izazovima prilikom izveštavanja na severu Kosova u vreme tamošnjih tenzija i tada se dogodilo šest ozbiljnih napada na televizijske ekipe iz Prištine.

S tim u vezi, Rexha je kazao da se misija NATO-a na Kosovu, KFOR, nije odazvala pozivu Udruženja novinara Kosova da se razgovara o povećanju bezbednosti za novinare. Istovremeno, rekao je da Kosovska policija još uvek nema jasnu strategiju delovanja u odnosu na medije u situacijama kada je njihova bezbednost ugrožena.

Kazao je da su na sudovima kazne za napade na novinare, uglavnom simbolične. Takođe, on je pomenuo i degradirajuće kampanje protiv slobode medija, koje su dolazile i od predstavnika kosovskih vlasti.

Ambasador Evropske unije na Kosovu Tomaš Szunyog rekao je da je ohrabrujuće to što je Kosovo rangirano na 56. mestu na najnovijoj svetskoj listi indeksa slobode medija organizacije “Reporteri bez granica”, za razliku od prošle godine kada je bilo na 61. mestu.

Szunyog je rekao da je Kosovo, pružajući utočište ukrajinskim i avganistanskim novinarima, pokazalo primer kako novinare treba zaštititi u teškim situacijama.

“Ali, treba više da se uradi kada je reč o bezbednosti i zaštiti novinara i funkcionisanju i održivosti medijskih institucija“, rekao je Szunyog.

Poručio je da nezavisnost javnog emitera na Kosovu, Radiotelevizija Kosova, mora pažljivo da se čuva.

Udruženje novinara Kosova danas je, takođe, putem deklaracije izrazilo zabrinutost u vezi sa postupanjem u slučajevima nasilja nad novinarima, tražeći od pravosudnog sistema, da se ozbiljnije odnosi prema zaštiti novinara od nasilja. Poručili su da porast napada na novinare zahteva hitan i adekvatan odgovor pravosudnog sistema.

TRT Balkan / agencije