Povodom obilježavanja 32. godišnjice od osnivanja Armije Republike Bosne i Hercegovine u Sarajevu je održana svečana akademija, a u naselju Ciglane svečano je otkriven mural urađen u čast rahmetli generala Armije RBiH Mustafe Hajrulahovića Talijana.
Akademija je održana u Evropskoj kući kulture i nacionalnih manjina (park Kemala Montena), uz prigodan kulturno-umjetnički program.
Prisutnim se obratio načelnik Općine Centar Srđan Mandić. Odao je počast svim pripadnicima Armije RBiH koji su svojim životima, tijelom i zdravljem stali odbranu domovine.
On je kazao da je odluka o formiranju Armije RBiH bila od krucijalne važnosti i da je taj 15. april bio historijski važan za našu zemlju.
“Armija RBiH bila je sastavljena od običnih, skromnih ljudi koji su u najtežim vremenima pokazali veliku hrabrost, dostojanstvo i moral. Sve navedeno našoj odbrani je dalo simbolički kapital, koji je kao takav bio prepoznat širom svijeta, što nam danas daje pravo i obavezu da izgradimo bolje i pravednije društvo. Da bi se to uspjelo, moramo ispuniti sve obaveze prema boračkoj populaciji, porodicama šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i civilnim žrtvama rata. Država i društvo koje gradimo moraju biti garant da će svaki građanin imati jasnu i optimističnu sliku života u svojoj jedinoj domovini“, kazao je Mandić.
General Armije RBiH i nekadašnji komandant 6. korpusa Salko Gušić naglasio je važnost organizacije odbrane BiH i prisjećajući se tih teških dana nije mogao skriti emocije i suze.
“Bio sam pomalo sumnjičav pri formiranju prvog bataljona, jer sam znao protiv koga treba da se borimo, ali Talijan me je tu ohrabrio. Ne bi se uspjeli organizirati da nismo imali tako hrabre ljude. Mnogi od njih nisu među živima, ali svu su vrijedni svakog poštovanja. Sve uspjehe tih početnih dana otpora je zasluga svih tih ljudi“, kazao je Gušić.
Podsjetio je na značaj 11. Pješadijske brigade iz Općine Centar i podsjetio je da je ona okupljala borce svih nacionalnosti i gajila duh Sarajeva kakav cijeli svijet poznaje.
Prisutnim se obratila i ratna reporterka i dobitnica najvećeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan“ i Svjetske nagrade za hrabrost Arijana Saračević Helač, koja je i autorica dokumentarnog filma “Talijan“.
“Često čujem od svojih drugova da kažu da će nas za koju godinu biti sramota i reći da smo bili borci Armije RBiH i ne mogu podnijeti tu rečenicu i uvjeravam ih da to nije tako i da to više ne govore. Želim da se danas sjetimo svih divnih momaka koji su bili spremni, a mnogi i izgubili živote za jedinstveno, suverenu Bosnu i Hercegovinu. Samo takva može i hoće biti“, kazala je Saračević Helač.
Ratni član Predsjedništva RBiH Mirko Pejanović istakao je da je lično učestvovao u događajima iz 1992. godine i organiziranju odbrane Sarajeva i BiH te da je mnogo toga napisao o tome.
“Postavlja se pitanje, koji su osnovni stubovi na kojima je izvedena odbrana BiH. Ima ih nekoliko. Najveći stub su građani ove zemlje, koji su iz svojih kuća dali ono najvrednije, očeve i sinove i popunili Prvi korpus Armije RBiH“, rekao je Pejanović i dodao da taj patriotizam jeste svojina građana Sarajeva, a nikako ne bilo koje političke stranke posebno.
Dodao je da su Armija i ratno Predsjedništvo RBiH također važni stubovi odbrane države.
Naglasivši važnost odbrane Sarajeva za odbranu države BiH, Pejanović je kazao da je 6.000 Sarajlija dalo živote boreći se unutar Prvog korpusa Armije BiH.
“Naša Armija RBiH je izrastala u snagu koja je iz odbrambenih aktivnosti prešla i u ofanzivne i oslobodilačke aktivnosti“, kazao je Pejanović.
Podsjetivši da je mir u BiH uspostavljen internacionalnom voljom vodećih sila svijeta, Pejanović je kazao da BiH ide u strateškom pravcu očuvanja državnog subjektiviteta i izgradnje pravnih institucija kao buduća članica Evropske unije i NATO-a.