Proširenje je na vrhu agende Evropske unije (EU) u vreme globalnih turbulencija, i jedinstvo i bezbednost Evrope moraju da se ojačaju, izjavila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
"Želimo da se Srbija pridruži uniji i ta ponuda se bazira na reciprocitetu, poverenju i na partnerstvu, i to je obećanje mira i prosperiteta", navela je Fon der Lajen nakon sastanka sa srbijanskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Ona je istakla da je to jedinstvena prilika kojoj ništa drugo ne može da parira i dodala da se nada da će Srbija tu priliku iskoristiti.
Fon der Lajen je ocenila da je Srbija već jedna od najnaprednijih zemalja u napretku ka EU, ali da EU želi da Srbija nastavi sa koracima u približavanju spoljnoj politici EU, jer EU želi da računa na Srbiju kao na pouzdanog evropskog partnera koji deli zajedničke principe i vrednosti.
Upitana šta znači njena poruka iz Prištine da Srbija "de fakto" treba da prihvati priznanje Kosova ona je rekla da je tu reč o sprovođenju Ohridskog sporazuma koji predviđa različite korake kao što je priznanje kosovskih dokumenata i institucija, a da bi s druge strane to trebalo da prati osnivanje asocijacije opština sa srpskom većinom.
Istakla je da će to trasirati put normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, i naglasila da je to neophodan preduslov za evropski put.
Vučić je istakao da je Srbija je posvećena očuvanju mira i stabilnosti, da zna svoje obaveze i da će ih u skladu sa dogovorenim ispunjavati.
Dodao je da je za Srbiju jasno šta ne može da učini protivno svome Ustavu i da je Srbija nekoliko puta o tome upoznala svoje zapadne partnere, i dodao da ta pozicija ostaje
On je istakao da Srbija očekuje da "neki drugi" ispune svoje obaveze koje je trebalo da ispune još pre 11 godina.
"Za nas priznanje nezavisnosti Kosova nije pitanje i ponosim se time", naglasio je Vučić.
On je rekao da je Priština imala samo jednu obavezu, osnivanje Zajednice srpskih opština, ali da je nije uspostavila.
Vučić je naglasio da su problemi Srbije u pristupanju EU neusaglašenost sa spoljnom politikom EU, odnosno to što Srbija na uvodi sankcije Rusiji, i odnos Srbije sa Prištinom "gde veći deo krivice nije na strani Beograda".