Članovi Klinike za kardiologiju UKC u Nišu već najmanje godinu dana borili su se s dugom listom čekanja za kardiovaskularne operacije.
Kako na društvenim mrežama navodi Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Niš, razloga je mnogo.
Od opreme koja nije obnovljena već 15 godina (ovdje se prije svega misli na EKK mašinu i monitore za invazivni monitoring) do nedostatka novog osoblja kako bi u normalnom kapacitetu proširili broj i vrstu usluga.
Također, formiranje Instituta koji građani Niša čekaju duže od 50 godina svakako bi osiguralo još bolju zdravstvenu uslugu.
"Postoje važnije stvari od novca"
Ovo hvalevrijedno djelo doktora i ostalog bolničkog osoblja još više je značajno kad se uzme u obzir da njihov rad vikendom u ovom procesu nije bio plaćen, pa su s tim dokazali da "postoje važnije stvari od novca" a, kako kažu, to je briga za pacijenta, briga za one ljude s kojima živimo, koje možda i srećemo u gradu, a nismo ni svjesni da im je pomoć potrebna.
Poslije gotovo 100 dana rada i 12 uzastopnih radnih vikenda, cilj koji je postavila Klinika da se eliminišu sve liste čekanja za kardiovaskularne operacije je uspješno ostvaren.
"Liste čekanja od danas ne postoje na klinici i nijedan pacijent koji prođe anesteziološku ambulantu neće čekati operaciju duže od 5-15 dana", napisao je Dragan Milić.
Poređenje rezultata
Prema riječima Milića, ovo su rezulatati koji su ostvareni u prethodnih 100 dana:
"Lista čekanja sa 149 bolesnika na početku ove godine prešla je u listu zakazivanja na kojoj se sada nalaz2 42 bolesnika! Operacije koje su se prošle godine čekale 3-4, a nekada i 6 mjeseci, više se neće čekati."
"U ovih 100 dana urađeno je ukupno 248 operacija, a prošle godine za isto vrijeme 117. Samo je u martu mjesecu ove godine urađeno je nevjerovatnih 98 operacija."
"Broj hospitalizovanih bolesnika u prva 3 mjeseca prošle godine bio je 145, a ove čak 353. Broj ambulantnih pregleda za period januar-mart ove godine iznosio je 3014, a prošle godine 1467."
"Dakle, u odnosu na prošlu godinu, došlo je do dupliranja broja operacija, broja pregleda i broja hospitalizacija. Jedino je stopa smrtnosti ostala ista - ispod 2% (1.98%), uključujući i hitne slučajeve. Niko od pacijenata koji je operisan tokom vikenda nije preminuo (bilo je sumnje da se vikendom gubi koncentracija u radu pa samim tim da pada i kvalitet rada). Ova pretpostavka se nije pokazala tačnom."
"I sve ove rezultate u ovih 100 dana postigla je ista ekipa ljudi s istim ili čak nešto manjim brojem izvršilaca u odnosu na prošlu godinu i to govori sve o povećanom obimu posla koji smo imali. Nažalost, broj higijeničara i bolničara smanjen je u odnosu na prošlu godinu, što potencijalno može ozbiljno ugroziti rezultate našeg rada i činjenicu da naša klinika gotovo da i nema postoperativne infekcije. Smanjen je i broj anestetičara."
I, na kraju su dodali, ukoliko u budućnosti ponovo bude veći odziv pacijenata koji se ne mogu operisati radnim danima, radit će ponovo vikendima bez finansijske naknade - kako bi i oni dobili odgovarajuću i pravovremenu operaciju.