Posjeta komesarke Kos predstavlja nastavak angažovanog političkog dijaloga na temu evropske integracije Crne Gore i potvrda obostrane posvećenosti politici proširenja Evropske unije, saopćeno je iz Milatovićeve kancelarije.     Foto: X/Marta Kos

Komesarka za proširenje Evropske unije Marta Kos poručila je da Crna Gora ima historijsku šansu da postane sljedeća punopravna članica Evropske unije te je naglasila da integracija mora biti nacionalni projekt te zemlje.

Kos boravi u prvoj službenoj posjeti u Podgorici, gdje se sastala s crnogorskim predsjednikom Jakovom Milatovićem i premijerom Milojkom Spajićem.

Crna Gora prednjači

"Danas se svi slažu da nam je potrebna snažnija i veća Evropska unija. Prozor mogućnosti za Crnu Goru je otvoren", poručila je Kos na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Spajićem.

Navela je da Crna Gora prednjači u procesu integracije u odnosu na zemlje regije i da ima realnu šansu da tokom njenog mandata završi pregovore o pristupanju s Evropskom unijom.

Naglasila je da pristupanje Evropskoj uniji mora biti nacionalni projekat, u koji će biti uključeni svi.

Izrazila je ličnu spremnost da pomogne u tom procesu te je upozorila da se prozori mogućnosti mogu i zatvoriti i da zato Crna Gora nema vremena za gubljenje.

"Sve nas vidim kao jedan tim i podržat ću vas na ovom putu. EU je već najveći trgovinski partner i donor Crne Gore i kreiramo nove mogućnosti za naše kompanije", kazala je Kos.

Fokus na reformama

Crnogorski premijer Spajić je novinarima kazao da komesarkin izbor da za prvu stanicu posjete Zapadnom Balkanu izabere Crnu Goru predstavlja pozitivni signal i obavezu za nastavak reformi.

"Imamo 25 poglavlja koje moramo da zatvorimo po našem planu do kraja 2026. To jeste izvodivo, ali je i jako ambiciozno i zahtijeva predanost i potpuni fokus na evropske reforme", poručio je Spajić.

Naglašavajući važnost nacionalne kohezije po pitanju eurointeracija, Spajić je kazao da je uvjeren da će Crna Gora kao društvu uspjeti prevazići sve poteškoće i do kraja plana spremiti zemlju za članstvo u EU.

Nastavak dijaloga

Posjeta komesarke Kos predstavlja nastavak angažovanog političkog dijaloga na temu evropske integracije Crne Gore i potvrda obostrane posvećenosti politici proširenja Evropske unije, saopćeno je iz Milatovićeve kancelarije.

Crnogorski predsjednik je istakao da je strateško partnerstvo između EU-a i Zapadnog Balkana važnije nego ikad.

"Crna Gora je najnapredniji kandidat za članstvo, a naš primarni vanjskopolitički cilj da postanemo 28. država članica do 2028. godine. U tom kontekstu, potrebno je da iskoristimo zamah politike proširenja, za šta je potreban intenzivan politički dijalog, nastavak reformi na domaćem planu, kao i kontinuirana podrška naših evropskih partnera", poručio je Milatović.

Proces integracije Crne Gore u Evropsku uniju počeo je nakon što je postala nezavisna država 2006, a prvi konkretan korak bio je podnošenje zahtjeva za članstvo 2008. godine.

Dvije godine kasnije Crna Gora je dobila status kandidata, a sredinom 2012. otvoreni su pristupni pregovori između Brisela i Podgorice.

Crna Gora je postala članica NATO-a 5. juna 2017. godine, a vlasti te zemlje postavile su cilj da do 2028. godine postanei i punopravna članica Evropske unije.

Kos u crnogorskoj Skupštini: Želim da Evropa uskoro bude naša zjednička kuća

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos, obraćajući se u Skupštine Crne Gore, kazala je da je ta zemlja uspješna evropska priča.

"Crna Gora je uspješna priča i moj mandat je na kraju prošle godine počeo sa zatvaranjem tri (pregovaračka, op.a.) poglavlja. Hvala na tome", rekla je Kos.

Snažno podržavši evropski put zemlje, Kos je poslanicima kazala kako "Crna Gora ima istorijsku priliku da postane prva naredna članica EU-a".

Rekla je kako je proširenje EU-a učlanjenjem Slovenije, zemlje iz koje dolazi, oblikovalo njen život.

Naglasila je da se Crna Gora sasvim usklađuje sa evropskom spoljnom i bezbjednosnom politikom.     Foto: AA

Podsjetila je da su zatvorena tri poglavlja u pristupnim pregovorima prošle godine i da je cilj da ih još bude zatvoreno u 2025.

Uspjeh je, kako je kazala, rezultat rada Vlade, parlamentaraca i javnih službenika, ali i svih ostalih.

Sjednici Skupštine na kojoj se obratila Kos nijesu prisustvovali poslanici opozicije, koji zbog ustavne krize u prethodnom periodu nijesu dozvoljavali održavanje redovnih sjednica.

Evropska komesarka je poručila da je odluka dijela opozicije da ne prisustvuje sjednici legitimna i da je to demokratija.

Dodala je kako je važno da sve političke snage budu posvećene EU ciljevima, te da Skupština Crne Gore mora biti dom gdje se ukrštaju različita viđenja i gdje je prisutna jedinstvena vizija o zajedničkoj evropskoj budućnosti.

"Crna Gora nema vremena za gubljenje. Nemojte se zadovoljiti ostvarenim. Vi, predstavnici građana, imate posebnu odgovornost da ostvarite dugogodišnju želju vaših građana. Ovdje sam da vas podržim na tom putu. I računam na vas, da zajedno stignemo do cilja", rekla je Kos i dodala:

"Crna Gora nikada više neće biti jedna slamka među vihorima, kako je to nekad rekao vaš veliki pjesnik. Evropa je moja kuća, i želim da to uskoro bude i naša zajednička kuća. Srećno, Crna Goro", rekla je Kos.

Sjednica je počela minutom ćutanja za žrtve tregedije na Cetinju, 1. januara.

Predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić izrazio je žaljenje što opozicija ne prisustvuje sjednici, ističući da je za put ka EU važno da su svi politički akteri posvećeni tom cilju.

TRT Balkan / agencije