Namjera Fondacije je da se ovaj projekat nastavi i u narednim godinama i postane jedan od stalnih projekata.     Foto: AA

Fondacija „Alija Izetbegović“ realizije projekat Ljetne škole od 17. do 23. jula 2023. godine u kojem učestvuju maldi u dobi od 17 do 23 godine, a pod pokroviteljstvom reis-ul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića.

Upoznavanje sa likom i djelom Alije Izetbegovića

„Ovogodišnja ljetna škola u organizaciji Fondacije 'Alija Izetbegović' se u odnosu na ranije godine održava u nešto drugačijem formatu. Učesnici dolaze iz zemalja regiona, ali i iz Zapadne Evrope. Učesnici su pokazali veliku zainteresovanost za Ljetnu školu i njih 21 došlo je u Sarajevo iz Švedske, Danske, Austrije, Srbije, Crne Gore, odnosno Sandžaka i Kosova“, izjavila je za Anadolu Esma Zlatar, generalni sekretar Fondacije „Alija Izetbegović“.

Učesnici su smješteni u kompleksu Studentskog centra Islamske zajednice u BiH, u starom dijelu Sarajeva.

„Cilj Ljetne škole je upoznavanje historije i kulture Bosne i Hercegovine i života i intelektualnog naslijeđa Alije Izetbegovića, dok su specifični ciljevi projekat jačanje identiteta, umrežavanje mladih i njihova buduća saradnja i djelovanje sa ciljem napretka države Bosne i Hercegovine. Program škole je raznovrstan i podrazumijeva niz edukativnih aktivnosti, posjeta, druženja i izleta u druge gradove“, dodaje Zlatar.

Tokom prvog dana boravka, učesnici su imali priliku posjetiti Fondaciju "Alija Izetbegović" i razgovarati sa Sabinom Berberović, kćerkom Alije Izetbegovića i jednim od osnivača i članova Upravnog odbora Fondacije, te saznati više o radu i projektima Fondacije.

„Naredni dani programa Ljetne škole uključivali su obilazak Zemaljskog muzeja BiH, Muzeja 'Alija Izetbegović' i mezara Alije Izetbegovića, Muzeja heroja oslobodilačkog rata u okviru Fonda Memorijala na Kovačima, sarajevske Vijećnice, Tunela spasa, kao i posjetu Udruženju „Mladi muslimani“ u Morića-hanu, gdje ih je dočekao predsjednik Edhem Bakšić. Učesnici su imali priliku poslušati i izvanredna predavanja o historiji Bosne i Hercegovine, mr. Admira Lisice, i o bosanskom jeziku, prof. Leile Hamzagić-Kovačević, kao i pogledati prezentaciju o životu i radu Alije Izetbegovića. Tokom svih predavanja razvila se živa diskusija u kojoj su polaznici Škole vrlo rado učestvovali“, ističe Zlatar.

Iz Fondacije poručuju da su veoma sretni što su imali čast upoznati divne mlade ljude, uz nadu da su imali priliku da saznaju i nauče nešto novo, kao i da uspostave čvrste međusobne veze. Namjera Fondacije je da se ovaj projekat nastavi i u narednim godinama i postane jedan od stalnih projekata.

„Pored edukativnih aktivnosti i posjeta značajnim kulturno-historijskim i vjerskim spomenicima u Sarajevu, za učesnike Ljetne škole Fondacije organizovali smo i aktivnosti tokom kojih se učesnici mogu više družiti i upoznati se, te uživati u ljepotama Bosne i Hercegovine. Tako smo organizovali cjelodnevne izlete u Travnik, Jajce, Blagaj, Konjic i Mostar, kao i posjetu Šehidskom spomen-obilježju u Ahmićima“, kazao je za Anadolu Dino Softić, pomoćnik generalnog sekretara Fondacije.

Tokom vikenda učesnici Ljtene škole će boraviti u Srebrenici, odnosno prenoćiti će u Potočari Hanu kojeg je uvakufio Muzaffer Cilek, jedan od osnivača i član Upravnog odbora Fondacije „Alija Izetbegović“.

„Iskoristićemo tu priliku da organizujemo druženje učesnika naše Ljetne škole sa majkama, mještanima i mladima iz Srebrenice, kao i da svakako obiđu i Memorijalni centar i muzej Potočari“, dodaje Softić.

Učenje kroz druženje i putovanja

Mujo Bećirović iz Prijepolje (Srbija), je jedan od učesnika Ljetne škole. On je student Fakulteta za islamske studije i prava na Internacionalnom Univerzitetu, te je predsjednik Vijeća studenata FIS-a.

"Zaista mladi u Sandžaku, Bosni i dijaspori imali su još jednu divnu priliku da se okupe, upoznaju i prošire svoje znanje o historiji, kulturi, jeziku i ličnostima koji su obilježili našu povijest, sa posebnim osvrtom na prvog predsjednika Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića, mislioca, državnika i borca za slobodu. Fondacija Alija Izetbegović i njeni uposlenici potrudili su se da organizacija bude na visokom i izrazito kvalitetnom nivou", istako je Bećirović.

„Kao polaznik Ljetne škole imao sam priliku proširim svoje znanje o liku i djelu rahmetli predsjednika Izetbegovića. Naša obaveza je da njegujemo kulturu sjećanja na događaje iz ne tako davne prošlosti BiH, posebno zbog sve češćih pokušaja relativizacije. Protiv nastojanja prekrajanja bosanske historije moramo se boriti znanjem i obrazovanjem. Upravo to pruža Ljetna škola, zbog čega svim mladim ljudima iskreno preporučujem da se prijave naredne godine“, poručuje Nedim Kardović iz Rožaja (Crna Gora), koji je student Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici.

Minela Selimović, sa 16 godina je najmlađa učesnica ovogodišnje Ljetne škole. Ona živi u Švedskoj, ali se odlučila da svoje srednjoškolsko obrazovanje u tuzlanskoj medresi.

„Za Ljetnu školu Fondacije 'Alija Izetbegović' saznala je preko svog džemata i nisam se dvoumila da se prijavim. Moja očekivanja od ovog projekta su se ispunila višestruko. Učenje o našem identitetu, historiji i kulturi kroz druženje i posjete različitim gradovima Bosne i Hercegovine je za mlade najbolji koncept. Zahvalni smo organizatoru koji je u programu ostavio dovoljno slobodnog vremena da se učesnici međusobno povežu i da sami upoznaju Sarajevo jer nas većina nije za to imala priliku“, naglasila je Selimović.

Projekat Ljetne škole Fondacije „Alija Izetbegović“ podržao je BH Telecom.

TRT Balkan / agencije