Mali broj žena uključen je u procese centralnih i lokalnih izbora na Kosovu, rečeno je na današnjoj konferenciji "Žene u izbornim procesima: Osiguranje sveobuhvatne demokratije".
Na konferenciji, koju je organizovala organizacija Demokratija za razvoj (D4D) ocijenjeno je da političke stranke ne čine dovoljno za ravnopravnu rodnu zastupljenost u izbornim procesima.
Direktor Odjeljenja za finansije i opšte usluge u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) Kosova Nexhmedin Hyseni rekao je da je učešće žena u izbornim tijelima u 2021. godini iznosilo oko 30 posto.
"Političke stranke imaju zakonsku obavezu da sprovode mjere za unapređenje ravnopravnog učešća muškaraca i žena u organima i tijelima stranaka u skladu sa odredbama člana šest ovog zakona”, rekao je Hyseni, naglasivši da se radi o Zakonu o rodnoj ravnopravnosti.
Luljeta Demolli iz Kosovskog centra za rodne studije (KKSGJ) rekla je da u izbornom zakonu nema dovoljno perspektive za rodnu ravnopravnost. Kazala je da političke stranke i njihovi lideri još nisu spremni da pokreću ova pitanja.
Ismet Kryeziu iz nevladine organizacije Demokratija na djelu (DnV), koja prati izborne procese na Kosovu, rekao je da je rodna ravnopravnost u izbornim procesima vrijednost koja pomaže zdravoj demokratiji.
Tvrdi da političke stranke nisu uspjele u ovom procesu, niti su učinile dovoljno da se posvete rodnoj zastupljenosti u izbornim procesima.
Predstavnici organizacija i institucija CIK-a kazali su kako očekuju da će se na sljedećim centralnim i lokalnim izborima unaprijediti pitanje rodne ravnopravnosti u izbornom procesu.