"Jaka Bosna i Hercegovina jedini je garant onoga da genocid koji je počinjen više nije moguće ponoviti", poručio je Komšić.     Foto: Reuters archive

Usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija stavljena je tačka na jedan višedecenijski proces koji je započeo podizanjem optužnica za genocid, nastavljen izricanjem pravnosnažnih presuda pred međunarodnim sudovima i danas, konačno, završen usvajanjem Rezolucije u Ujedinjenim nacijama, izjavio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić neposredno nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

"Ovim je na svjetskom nivou, nakon pravnog konsenzusa koji je izražen kroz presude suda oformljenog od strane Ujedinjenih nacija, postignut i politički konsenzus po pitanju genocida koji je izvršen u Bosni i Hercegovini, odnosno u Srebrenici. Mišljenje onih koji se nalaze izvan postignutog pravnog i političkog konsenzusa uopće nije relevantno. Ovo je takođe prilika da preživjele žrtve genocida okrenu novu stranicu u životu i krenu uzdignute glave, ponosno i dostojanstveno živjeti svoj život, svoji na svome, u svojoj domovini, u svojoj državi kao pobjednici nad zločincima koji sada trunu u zatvorima. Takođe, ovo je prilika i za sve one koji imaju društvenu i političku odgovornost prema počinjenom genocidu u njihovo ime da izgrade novi odnos prema toj činjenici, odnos koji bi bio na liniji onoga što je civilizirano, ako sebi žele dobro", navodi se u izjavi Komšića objavljenoj na njegovoj FB stranici.

Osvrnuo se i na događanja u Bosni i Hercegovini koja su prethodila razmatranju Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

"Što se tiče države Bosne i Hercegovine, uprkos nervozi i nesuvislom ponašanju dijela zvaničnika iz manjeg entiteta, koji u ovom istorijskom trenutku nisu naročito bitni ni za istoriju, niti za bilo šta drugo uprkos njihovim smiješnim najavama kataklizme, Bosna i Hercegovina iz svega ovoga izlazi jača, i to je ono što je najvažnije, jer jaka Bosna i Hercegovina jedini je garant onoga da genocid koji je počinjen više nije moguće ponoviti", poručio je Komšić.

Nacrt Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a usvojen je sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 suzdržanih. Usvajanjem Rezolucije je ustanovljeno i da će se 11. juli u UN-u obilježavati kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.

TRT Balkan / agencije