Hrvatski sabor nije usvojio odluku o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu misije EUMAM za koju je trebala dvotrećinska većina, odnosno najmanje 101 glas, iako su već 22 države Europske unije uključene u ovu misiju.
Dio zastupnika usprotivio se dati suglasnost, jer smatraju da su ovu odluku trebali zajednički donijeti institucije vlade i predsjednika RH. Inače je riječ, tvrde, o kršenju hrvatskog Ustava.
Za odluku o sudjelovanju u misiji European Union Assistance Mission Ukraine (EUMAM), koja, uz ostalo, uključuje obuku do stotinjak ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, trebalo je imati dvotrećinsku većinu, 101 glas.
Na glasanju je odluku podržalo 97 zastupnika, dok je 10 zastupnika bilo protiv, s tim je da koalicija prevođena HDZ-om u Hrvatskom saboru imala osiguranu većinu od 77 glasova.
Protiv su glasali oporbeni zastupnici koji su odbili sudjelovati u glasanju, jer smatraju da je preskakanje institucije predsjednika te donošenje ovakve odluke dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru neustavno.
"Dovesti vojsku države koja je u ratu protiv okrutnog agresora i nuklearne sile, izložiti hrvatski narod tom riziku nije mudro", ocijenio je predsjednik Kluba Domovinskog pokreta.
"Zahtjev za odlučivanje potrebno je vratiti predsjedniku Republike Hrvatske", smatra Sandra Benčić kao i zastupnici stranke Most koji smatraju da je riječ o zaobilaženju institucije predsjednika i neustavnom prebacivanju odgovornosti na Hrvatski sabor.
Na početku sjednice Vlade Hrvatske, prije glasanja u Saboru, hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je zastupnicima i javnosti da odluka koja se nalazi pred zastupnicima "nije izbor između parlamentarne većine i oporbe, niti trenutak iskazivanja stava kroz animozitet prema Vladi, nego izbor između Ukrajine i Putinovog režima".
Naglasio je kako su ovu odluku o pomoći Ukrajini do sada donijele 22 države članice Europske unije.
Odluka o obuci ukrajinskih vojnika prepuštena je Hrvatskom saboru, jer se predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, koji suodlučuje o ovakvim odlukama kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, usprotivio prijedlogu Vlade RH s tezom kako bi takav potez Hrvatsku dodatno i nepotrebno uključivao u rat.
Predsjedniku Milanoviću zahtjev za izjašnjavanjem o ovoj odluci formalno je uručen, no predsjednik ga je odbio razmotriti, poručivši kako mu je zahtjev upućen s krive adrese, od ministra obrane, a ne od predsjednika Vlade.
Glasanjem je Hrvatski sabor zaključio rad u ovoj godini, tako da zastupnici odlaze na stanku koja traje do 15. siječnja 2023.