Kada je riječ o članstvu u NATO-u, 44 odsto ispitanika podržava punopravno članstvo Crne Gore u vojnoj alijansu, a 40 odsto ima suprotan stav.      Foto: AA

Polovina građana Crne Gore smatra da su vanredni izbori jedino rješenje političke krize, dok 75 odsto građana podržava članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji (EU), pokazalo je najnovije istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), koje je danas predstavljeno u Podgorici.

Da su vanredni parlamentarni izbori rješenje za izlazak iz trenutne političke krize smatra 31,8 odsto građana, dok njih 21,4 odsto smatra da je rješenje održavanje parlamentarnih izbora zajedno sa predsjedničkim u aprilu ili maju 2023. godine.

"Građani prepoznaju svoju ulogu u pomijeranju Crne Gore u političkom smislu sa mrtve tačke“, kazala je pravna analitičarka CEDEM-a Andrea Mićanović.

Članstvo Crne Gore u EU-u podržava 75 odsto građana. Istraživanje pokazuje da povećanje tenzija u društvu povećava povjerenje u institucije EU-a.

Kada je riječ o članstvu u NATO-u, 44 odsto ispitanika podržava punopravno članstvo Crne Gore u vojnoj alijansu, a 40 odsto ima suprotan stav.

Ukoliko bi popis stanovništva bio održan sada, na njemu bi se 48,3 odsto građana izjasnilo kao Crnogorci. Istraživanje javnog mnijenja pokazalo je da bi se 37,2 odsto građana izjasnilo kao Srbi, Bošnjaci 8,3, Albanci 4,5, a muslimani 3,9 odsto. Da govore srpskim jezikom izjasnilo se 48,6 odsto građana, a crnogorskim 36,1 odsto.

Demokratsku partiju socijalista (DPS), ukoliko bi naredne sedmice bili održani parlamentarni izbori, podržalo bi 27,7 odsto građana, a Pokret Evropa sad 15,2 odsto, pokazuju rezultati istraživanja.

Demokratski front (DF) podržalo bi 14,1 odsto građana, Demokrate 13,1, Građanski pokret URA 4,9 dok bi za Bošnjačku stranku (BS) glasalo 4,1 odsto crnogorskih građana. Socijaldemokratska partija dobila bi podršku 3,3 odsto ispitnika, a Socijalistička narodna partija 3,2 odsto građana.

Istraživanje pokazuje da bi za Socijaldemokrate glasalo 2,9 odsto ispitanika, Demohrišćansku stranku 2,2 odsto, a DUA 1,7 odsto. Albanska alternativa dobila bi 1,3 odsto glasova, Prava Crna Gora 1,1, Ujedinjena Crna Gora 0,9, a Forca 0,8 odsto glasova.

Direktorica CEDEM-a Milena Bešić rekla je da 42,6 odsto ispitanika smatra da se Crna Gora kreće pogrešnim putem, 27,6 da se kreće pravim putem, dok 29,7 odsto građana nema stav o tom pitanju.

Navela je da se smanjio broj onih koji smatraju da se Crna Gora kreće pogrešnim putem.

“I dalje je izuzetno naglašen odgovor da je mnogo veći broj građana koji smatraju da se Crna Gora kreće pogrešnim putem”, rekla je Bešić.

Najbolju ocjenu među političarima dobio je jedan od lidera pokreta Evropa sad Milojko Spajić sa ocjenom 2,6, a slijedi drugi lider tog pokreta Jakov Milatović sa 2,51.

Istraživanje je pokazalo da 62 odsto ispitanika ima povjerenje u sistem obrazovanja, njih 55 ima povjerenja u policiju, u Delegaciju Evropske unije (EU) 54,6, Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) 54, a Ujedinjene nacije 53,8 odsto.

Bešić je kazala da povećan broj reakcija sa adresa visokih predstavnika EU-a u posljednjem periodu, daje rezultat u smislu i povjerenja građana u Delegaciju EU-a.

U istraživanju CEDEM-a je učestvovalo ukupno 1.019 ispitanika, a sprovedeno je od 2. do 17. decembra.

TRT Balkan / agencije