U Sloveniji je krajem januara bilo 50.148 registrovanih nezaposlenih, što je 6,6 posto više nego u decembru, ali i 2,8 posto manje nego u januaru prošle godine.
Rast nezaposlenosti je bio očekivan jer je isticalo više ugovora na određeno, a u pojedinim slučajevima evidentiran je i višak radnika.
U januaru se na Zavod za zapošljavanje prijavilo 8.430 nezaposlenih, što je više od 50 posto nego u decembru prošle godine, ali ipak devet posto manje nego u januaru 2024.
Među prijavljenim na Zavod za zapošljevanje u januaru prednjače oni kojima je prestao radni odnos u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu i trgovini. Gotovo polovica njih prijavila se zavodu zbog isteka radnog odnosa na određeno vrijeme, a nešto manje od dvije hiljade bilo je otpušteno kao višak radnika.
Interesantno je da je njih 87 postalo nezaposleno zbog bankrota, a 541 traži svoj prvi posao, podaci su Zavoda za zapošljavanje Republike Slovenije.
Kako su objasnili iz zavoda, posljednjih godina poslodavci u raznim djelatnostima suočavaju se s nedostatkom odgovarajućih kadrova.
Prema istraživanju “Prognoza zapošljavanja“ iz jeseni 2024. godine, u kojem je sudjelovalo gotovo tri hiljade poslodavaca, u prosjeku ih se nešto manje od polovice (49,6 posto) susrelo s nedostatkom odgovarajućeg kadra. Najviše poteškoća u pronalasku radnika imaju poslodavci u ugostiteljstvu (71,5 posto), zdravstvu i socijalnoj zaštiti (69,8 posto) te obrazovanju (68,6 posto).
Prema riječima poslodavaca, teškoće u pronalasku radnika proizilaze prvenstveno iz nedostatka kadrova na tržištu rada.
Gotovo polovica poslodavaca (49,8 posto) u budućnosti očekuje probleme s pronalaskom kadra. Više od 60 posto poslodavaca predviđa probleme s pronalaskom kadra u budućnosti u sektoru ugostiteljstva, zdravstva i socijalne zaštite, te obrazovanja.
U odnosu na decembar, u januaru se za nova radna mjesta nakon isteka radnog odnosa prijavilo 80 posto više osoba, što je i očekivano. Broj prijava viška radnika porastao je za 23,1 posto, a broj osoba koje prvi put traže posao za 41,6 posto.
Broj nezaposlenih zbog stečajeva smanjen je za 8,4 posto. U odnosu na januar prethodne godine, u evidenciju nezaposlenih zbog stečajeva prijavilo se 77,6 posto više osoba, a prijavilo se 4,4 posto manje viška radnika, 15,4 posto manje nezaposlenih nakon isteka ugovora o radu na određeno vrijeme, te 6,4 posto manje osoba koje prvi put traže posao.