11. augusta masovni ubica Nermin Sulejmanović iz Gradačca ubio je tri osobe, a isto toliko osoba je ranio u krvavom pohodu koji je završen njegovim samoubistvom.
Sve je počelo premlaćivanjem partnerice i majke njegovog djeteta – Nizame Hećimović, čije je, kasnije, ubistvo prenosio uživo na društvenoj mreži Instagram.
Da stvar bude gora, Sulejmanović se tu nije zaustavio. Napustivši mjesto zločina, svoj krvavi pohod nastavlja ubistvima dvojice muškaraca – Đengiza i Denisa Ondera, te ranjavanjem još nekolicine osoba.
Krvavom pohodu stali su u kraj nadležni policijski organi pred kojima je Sulejmanović presudio sam sebi.
Ovaj monstruozan čin šokirao je bosanskohercegovačku i regionalnu javnost. Istog dana Gradačac je proglasio trodnevnu žalost, dok je država odluku o 16. augustu – danu za koji se pretpostavljalo da će biti proglašen Danom žalosti na teritoriji države - prepustila entitetskim vladama, koje su, u konačnici, i odlučile pojedinačno.
Istovremeno, vlasti Brčko distrikta ranije su reagovale te su u ovom dijelu države već danas, na dan dženaze žrtve Nizame, odlučile zastave spustiti na pola koplja.
Protesti u više gradova
U Mostaru, Sarajevu i Zenici održani su protesti povodom stravičnog zločina koji se desio u petak, 11. augusta, u Gradačcu.
Nekoliko stotina građana i građanki Mostara okupilo se na Španskom trgu, nezadovoljni odnosom vlasti prema nasilju nad ženama. Organizator je bila Inicijativa građanki Mostara, a zatraženo je da se problemu femicida konačno ozbiljno pristupi.

“Institucije još ništa nisu uradile. Zakazali smo u preventivnim mjerama. Žene trpe nasilje godinama. Zakazali smo u podršci, zaštiti... Žene koje prijavljuju nasilje, nažalost, uglavnom nemaju kuda, pa se vraćaju nasilnicima, postajući žrtve još većeg nasilja. Djecu moramo educirati još od vrtića, preko škole, pa tek onda uređivati zakonske regulative za sve koji vrše nasilje, koji se usude podići ruku na ženu“, kazala je u ime organizatora Alisa Hajdarović.
U isto vrijeme protesti su se održavali i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Protestnoj šetnji u Sarajevu odazvao se veliki broj građana kako bi pokazali gnjev i duboku tugu zbog svirepog ubistva. Protestu na koji je pozvala gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, osim velikog broja građana, odazvali su se i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, američki ambasador u BiH Michael Murphy i ministar unutrašnjih poslova bh. entiteta Federacija BiH Ramo Isak.
Gradonačelnica Karić je u obraćanju okupljenima pročitala 16 zahtjeva, naglasivši, između ostalog, da je potrebno hitno utvrditi odgovornost policijskih službenika i nositelja pravosudnih funkcija, kao i adekvatno sankcionirati u smislu eventualno utvrđenih propusta i krivične odgovornosti navedenih osoba.
Tražila je da nadležni povećaju kapacitete sigurnih kuća za žrtve nasilja/korisnika sigurnih kuća i izgrade nove tamo gdje ih nema.
Pozvala je na institucionalnu podršku kroz sistem socijalne zaštite. Tražila je da zakonodavni organi donesu propise kojima će se učinkovito kontrolirati objave sadržaja kojima se promovira ili podstiče nasilje.
Pozvala je žrtve nasilja, kao i sve druge koji raspolažu informacijama o nasilju, da budu odgovorni i odmah prijave nasilje kako bi se na taj način spriječila eskalacija s tragičnim ishodima.
Vlade, ministarstva i drugi relevantni subjekti, kako je rekla, moraju osigurati efikasnu zaštitu žrtava nasilja, u smislu interventnog djelovanja po podnesenim prijavama, kao i zaštitu prijavitelja nasilja.
Naglasila je da izvršitelje teških krivičnih djela treba staviti pod "poseban učinkovit i redovan nadzor policijskih organa".
Karić je rekla i da je potrebno organizirati posebne treninge za policijske agencije i službenike o načinu pristupa žrtvama rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici.

Gradonačelnica Sarajeva je napomenula da je potreban drastično strožiji pristup u slučaju ponavljanja ili eskalacije nasilja. Poručila je da se femicid treba definirati kao posebno krivično djelo.
Istakla je da obrazovne i vjerske ustanove trebaju da preuzmu svoj dio odgovornosti i posebnu pažnju posvete edukaciji mladih u smislu promocije nenasilja u porodici i zajednici.
Dodala je da hitno treba poduzeti aktivnosti za proširenje zatvorskih kapaciteta, u cilju da bi svi izvrštelji krivičnih djela, odmah po izricanju osuđujuće zatvorske kazne, mogli stupiti na izdržavanje.
Poručila je da je potrebno učinkovito pratiti i reagirati na medijsko izvještavanje kojima se podstiče i promovira nasilje i izvršitelje krivičnih djela. Tražila je javne kampanje prevencije rodno zasnovanog nasilja, nasilja u porodici i femicida, korektno i profesionalno medijsko izvještavanje o slučajevima nasilja nad ženama i femicidu. Pozvala je na provođenje međunarodnih obaveza u smislu sveobuhvatne implementacije i poduzimanja mjera iz Istanbulske konvencije i Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Karić je kazala da je ovakvo stanje u BiH rezultat zanemarivanja žrtava nasilja i zanemarivanja ovog problema koji traje decenijama.
Potom su građani, noseći transparente s porukama protiv nasilja nad ženama, prošetali od Sarajevske katedrale do Trga djece Sarajeva. Protesti su u večernjim satima održani i u Zenici, Gradačcu, Tuzli i drugim dijelovima Bosne i Hercegovine.
Nizama Hećimović, prva žrtva Nermina Sulejmanovića, ukopana je danas u Gradačcu, a posljednjem ispraćaju prisustvovale su stotine ljudi.
Dženaza-namaz dvjema drugim žrtvama bit će obavljena u utorak.