Hrvatska
Hrvatska ima najdužu mrežu autoputeva u regiji, koja, prema podacima HUKA-e (Hrvatska udruga koncesionara za autoceste s naplatom cestarine), iznosi 1.313,8 kilometara.
Ukupno ima 11 autocesta, a najduža je Zagreb – Split – Dubrovnik dužine 484 kilometra. Mrežom autocesta u Hrvatskoj upravljaju tri društva.
HAC, koji upravlja sa 1112 kilometara autoputa, BINA 141 km i AZM, koji upravlja sa 60 km autoputa.
Srbija
Iz javnog preduzeća Putevi Srbije za TRT Balkan kažu da izgradnja autoputeva u Republici Srbiji ima stratešku važnost jer je cilj povezati kompletnu teritoriju Republike Srbije mrežom autoputeva i brzih saobraćajnica i zatim cjelokupnu teritoriju zemlje povezati sa mrežom najznačajnijih transevropskih koridora (TEN-T) i važnih saobraćajnica.
Ukupna dužina mreže državnih puteva Republike Srbije I A reda (autoputeva) iznosi 937,309 km. Najduži autoput u Srbiji je Državni put I A reda broj 1, državna granica sa Mađarskom (gran. prelaz Horgoš – Novi Sad – Beograd – Niš – Vranje – državna granica sa Makedonijom (granični prelaz Preševo)), ukupne dužine 605,109 kilometara.
Trenutno je u toku izgradnja šest dionica autoputeva, odnosno brzih saobraćajnica, ukupne dužine oko 92 kilometra. A 1. 4. 2023. godine je završena izgradnja saobraćajnice Novi Begrad – Surčin, dužine 7,9 kilometara.
U toku je projektovanje brze saobraćajnice Sombor – Kikinda 175 km, autoputa Požega – Boljare dužine 107 km, brze saobraćajnice Slepčević – Badovinci u dužini od 15km, Paraćin – Zaječar – Negotin 140 km, Golubac – Brza Palanka u dužini 90 km, Kraljevo – Novi Pazar dužine 84 kilometara, Ostružnica – Obrenovac duga 15 km i Kragujevac – Mrčajevci u dužini od 37 km. Projektuje se i autoput Požega – Užice – Kotroman u dužini od 60 km, sjeverna obilaznica oko Kragujevca duga 22 km i obilaznica oko Požege 3,8 km.
Bosna i Hercegovina
U Bosni i Hercegovini je u funkciji ukupno 232,5 kilometara autoputeva. U Federaciji Bosne i Hercegovine u funkciji je 126 kilometara na koridoru Vc. U izgradnju je uloženo 2,65 milijardi maraka, od čega je 290 miliona maraka uloženo u eksproprijaciju zemljišta.
Trenutno je 60 kilometara autoputa u izgradnji, za šta je uloženo 1,9 milijardi maraka.
U Republici Srpskoj je u funkciji 106,5, dok je u planu izgradnja još oko 280 kilometara autoputa.
Crna Gora
Sedam godina od početka gradnje Crna Gora je 2022. otvorila prvu dionicu svoje prve autoceste, koja će, kada bude završena, povezati Podgoricu sa sjeverom te države i granicom sa Srbijom.
Četrdeset jedan kilometar autoceste stajao je gotovo milijardu eura, a u sedam godina njegove izgradnje promijenile su se četiri crnogorske vlade i završetak radova pet puta je odgađan.
“Autoput je početak trajnog spajanja Crne Gore sa svijetom. Vrleti crnogorskog krša sjedinit će se s plodnom ravnicom, Podgorica sa sjeverom države, Crna Gora s Evropom”, rekao je tada Dritan Abazović, premijer Crne Gore.
Autocesta ima 20 mostova ili 15 posto ukupne dužine, 16 dvocijevnih tunela i četiri petlje.