Anadolu je globalni komunikacijski partner AJB DOC 2024, koji će trajati do 17. septembra.
Projekciji održanoj u sarajevskom kinu Cineplexx prisustvovali su ambasador Turkiye u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin, ambasador Palestine u BiH Abdurezaq Namoora, terenski producent filma Omer Faruk Tunc, predstavnici palestinske zajednice u BiH, predstavnici udruženja žrtava rata u BiH, uposlenici Agencije Anadolu, brojni gosti i građani.
Tunc: “Ključ za postizanje pravde su dokazi”
Terenski producent Omer Faruk Tunc, govoreći za Anadolu o tome kako je nastala ideja za ovaj film, rekao je kako su najprije fotoreporteri Anadolu u Gazi došli do ozbiljnih nalaza da su u regiji korištene fosforne bombe. Naveo je kako je, potom, po uputama generalnog direktora Anadolu Serdara Karagoza izvršeno detaljno istraživanje. Napomenuo je kako je najprije objavljena monografija "Dokazi".
"'Dokazi' su prvo objavljeni kao foto arhiva s vizualnim detaljima i dokazima. Na temelju te knjige krenuli smo u snimanje dokumentarca pod nazivom 'Dokazi' kako bismo dodatno proširili te dokumente u video, vizualnom i dokumentarnom smislu", kazao je Tunc.
Tokom procesa rada na filmu obavili su sastanke s predstavnicima Amnesty Internationala, koristili se njihovim nalazima i istraživanjima na terenu. Film sadrži intervjue s brojnim značajnim ličnostima, od međunarodnih stručnjaka, iz Human Rights Watcha, dužnosnika Ujedinjenih naroda, bivših vojnika IDF-a i bivših izraelskih advokata.
„Mislimo da je to kvalitetan dokumentarac, nadamo se da će se svidjeti i našim gledateljima. Posebno smo sretni što je ovaj Al Jazeera Balkan Festival organiziran i vidimo da je pitanje 'pravde' stavljeno na dnevni red kao glavna tema. Smatramo su dokazi ključni za postizanje pravde, jer pravda znači dokaz“, zaključio je Tunc.
Ambasador Palestine u Bosni i Hercegovini Rezeq Namoora u razgovoru za Anadolu istakao je kako ovo nije prvi put da se u Gazi protiv civilnog stanovništva koriste fosforne bombe od strane izraelskog okupatora.
„I u prethodnim ratovima je korišteno, i fosforne bombe kao i druge vrste naoružanja. Korištene su bombe od po jednu ili dvije tone. Takvo naoružanje je korišteno protiv civilnog stanovništva. Kada govorimo o fosfornim bombama, moramo imati na umu koje posljedice ostavljaju, kako na zdravlje tako i na cijelu okolinu“, poručio je Namoora.
Kada Hotić, potpredsjednica Udruženja Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa, kazala je kako prati sve što se dešava u Gazi posljednjih nešto manje od godinu dana, podsjećajući kako je Bosna i Hercegovina ne tako davno prošla kroz sličnu sudbinu.
„Čudim se kako svijet sve to gleda i dozvoljava i pitam se dokle. Tukli su i nas svim i svačim, kasetne bombe su bile zabranjene, avio bombardovanje. I nije se moglo dokazati da je Srbija direktno učestvovala u ratu, a bila je agresor. Danas gledamo Palestinu, gledamo Ukrajinu, i pitamo šta taj svijet hoće, koliko još djece (treba stradati)?“, poručila je Hotić, naglašavajući kako je sadržaj ovog filma veoma važan.
Predsjednik Palestinske zajednice u Bosni i Hercegovini Majeed Marouf istakao je kako je vrlo značajno prikazivanje ovakvih filmova.
„Puno znači za palestinski narod, za palestinski otpor i za pravdu u svijetu. Treba dokazati, treba iznijeti činjenice za zločin i genocid koji se događa u Gazi i koji traje više od 11 mjeseci. Narod i ljudi u Evropi i cijelom svijetu trebaju da vide istinu. Mi stradamo već 76 godina, a izraelska cionistička propaganda pokušava pokazati da su Izraelci žrtve, što nije istina. Kroz ovaj film možemo vidjeti istinu i dokaze koji će ljude iznenaditi i nakon kojeg će drugačije gledati na ono što se događa u Gazi“, poručio je Marouf.
Nakon projekcije, producent filma Omer Faruk Tunc i direktor Regionalnog ureda Anadolu za Balkan Hakan Celik uručili su monografiju “Dokazi” ambasadoru Palestine Namoori, ambasadoru Turkiye u BiH Girginu, predstavniku Ambasade Katar u BiH Faruku Veli, te direktoru festivala AJB DOC Edhemu Foči.
U Cineplexxu je potom na pitanja odgovarao terenski producent Omer Faruk Tunc.
Nakon objavljivanja monografije o izraelskim akcijama u blokiranoj palestinskoj enklavi Gazi od 7. oktobra 2023. godine, novinska agencija Anadolu snimila je 52-minutni dokumentarni film koji prikazuje ratne zločine. Film sadrži fotografije i snimke koje su snimili reporteri Anadolu, kao i intervjue sa relevantnim sagovornicima o ovoj temi.
Nakon premijerne projekcije u Ankari, ovaj dokumentarni film je imao i međunarodnu premijeru u Londonu, praćenu panelom u Parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva.
O dešavanjima u Pojasu Gaze u filmu govore predsjednica Međunarodnog suda pravde Joan E. Donoghue, specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija Francesca Albanese, zamjenica regionalnog direktora Amnesty Internationala za Bliski istok i Sjevernu Afriku Aya Majzoub, bivši izvršni direktor Human Rights Watcha Kenneth Roth i mnogi drugi.
Dokumentarni film “Dokazi“ istražuje ratne zločine koje je Izrael počinio nad palestinskim stanovništvom u Gazi, s fokusom na izraelsko korištenje bijelog fosfora, oružja zabranjenog prema međunarodnom pravu.