Zahtjev za ocjenu ustavnosti uputilo je sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske. Ustavni sud je utvrdio da predmetni Zakon nije u skladu sa članom 1.2 Ustava Bosne i Hercegovine, koji definira BiH kao državu koja funkcionira na osnovu zakona i sistema slobodnih demokratskih izbora.
„Najkraće obrazloženo i kazano, Ustavni sud se rukovodio i svojom ranijom praksom u nekim sličnim predmetima, jer je visoki predstavnik postupao kao zakonodavna institucija zamjenjujući nadležan organ, a to je u konkretnom slučaju Parlamentarna skupština BiH“, kazao je danas na pres-konferenciji u prostorijama Osnovnog suda Brčko distrikta potpredsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman.
Odluka stupa na snagu objavljivanjem u "Službenom glasniku BiH", čime se poništava entitetski zakon u RS-u o neprimjenjivanju odluke visokog predstavnika.
Međutim, postavlja se pitanje hoće li ova odluka Ustavnog suda BiH biti izvršena, jer trenutno ukupno 11 predmeta, od kojih se četiri odnose na Parlamentarnu skupštinu BiH, četiri na Parlament Federacije BiH, dva na Narodnu skupštinu RS-a i jedan na Komisiju za koncesije BiH, čeka na izvršenje.
„To je 11 predmeta tzv. apstraktne kontrole i koji, da budemo otvoreni, imaju pravno-politički karakter. Dakle, to su ocjene ustavnosti pojedinih zakona ili ustavni sporovi“, izjavio je predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić.
Predmet „Baralija protiv BiH“ djelimično je izvršen. Donesene su izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, što je omogućilo provođenje izbora u Mostaru, ali odluka Ustavnog suda BiH još nije do kraja izvršena, jer nisu usvojene izmjene Statuta ovog grada.
Trenutno nema odgovora za problem sa neizvršavanjem odluka Ustavnog suda BiH, ali je poručeno da se radi na njegovom rješavanju.
Kada je riječ o budućem radu Ustavnog suda BiH, bit će nastavljena praksa održavanja sjednica i izvan Sarajeva, a od sljedećeg mjeseca s funkcije predsjednika odlazi Mato Tadić, jer puni 70 godina života, što je gornja granica za obavljanje ove dužnosti.
Za sudiju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine izabran je u maju 2002. a na dužnost je stupio u maju 2003. godine prilikom konstituiranja Ustavnog suda. Istovremeno je preuzeo dužnost predsjednika Ustavnog suda BiH koju je obnašao do 2006. godine. U periodu od 2015. do 2021. godine obnašao je dužnost potpredsjednika, a dužnost predsjednika preuzeo je ponovo u junu 2021. godine.
15 jul. 2022
Zakon RS-a o neprimjenjivanju Inzkove odluke proglašen neustavnim
Zakon o neprimjenjivanju odluke visokog predstavnika Valentina Inzka kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH u vezi sa zabranom negiranja ratnih zločina i genocida, koji je usvojila NSRS, nije u skladu s Ustavom BiH.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Prva obraćanja kandidata za Predsjedništvo BiH koji su objavili pobjedu
Nakon prvih izbornih rezultata obratili su se kandidati za članove Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda – Denis Bećirović i Željko Komšić − koji su prema nezvaničnim i nekompletnim rezultatima osvojili najviše glasova građana.
Bakir Izetbegović priznao poraz u trci za člana Predsjedništva BiH
SDA će čak nakon ovako teških mandata pojačati svoju poziciju. Mislim da ćemo imati najbolji rezultat u zadnjih 20-ak godina, rekao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA i kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz bošnjačkog naroda.
BiH: 155 prijava za nepoštivanje zakonskih odredbi u predizbornoj kampanji
Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) Bosne i Hercegovine od raspisivanja izbora 4. maja do 19. septembra dostavljeno je 155 prijava za nepoštivanje zakonskih odredbi u vezi s predizbornim ponašanjem kandidata i političkih stranaka.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Harris se obratila američkoj javnosti: Priznajem poraz, ali ne odustajem
“Priznajem poraz, ali ne odustajem od borbe koju sam vodila u kampanji. Borbu za slobodu… To je borba od koje nikad neću odustati. Nikad neću odustati od Amerike u kojoj žene imaju izbor i u kojima se škole i ulice štite od oružja”, kazala je Harris.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.