Rješenje osjećaja usamljenosti leži u svjesnom traženju dubljih i kvalitetnijih odnosa s ljudima.         Foto: Getty Images

Može se reći da osjećaj usamljenosti dolazi kao posljedica razlike između očekivanih i stvarnih društvenih odnosa, niskog samopouzdanja ili kada s ljudima oko sebe osoba ne može otvoreno razgovarati o svojim mislima i osjećajima.

Osjećaj usamljenosti ne dolazi samo kad je osoba potpuno sama. Mnogi se, čak i u okruženju brojnih poznanika i prijatelja, osjećaju usamljeno.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, stalna usamljenost povećava rizik od samoubistva, moždanog udara, anksioznosti, demencije, depresije i drugih zdravstvenih problema.

Razlog ovakvog osjećaja nije uvijek očit. Često se radi o nedostatku dublje emocionalne povezanosti s ljudima oko sebe. Površni odnosi, u kojima ne dijelimo jasno svoje misli i osjećaje, mogu dovesti do osjećaja usamljenosti, čak i kada smo fizički okruženi drugim osobama. Stručnjaci su identificirali različite uzroke usamljenosti, među kojima su i promjene u životnim okolnostima, poput preseljenja ili gubitka bliske osobe, koje mogu potpuno poremetiti unutrašnji mir.

Zanimljivo je da su moderni načini komunikacije, poput društvenih mreža, također doprinijeli porastu usamljenosti. Iako nam omogućavaju da smo u stalnom kontaktu sa ljudima širom svijeta, komunikacija putem društvenih mreža sve više zamjenjuje autentične susrete uživo.

Stalno „skrolanje“ po društvenim mrežama, praćenje i upoređivanje vlastitog života s idealizovanim verzijama života drugih na mrežama utječe na osjećaj nesigurnosti i usamljenosti. Može se desiti da se pojedinci s nižim nivoom samopouzdanja povlače u sebe, ne tražeći bliske odnose sa ljudima oko sebe, što dodatno doprinosi osjećaju usamljenosti.

Rješenje osjećaja usamljenosti leži u svjesnom traženju dubljih i kvalitetnijih odnosa s ljudima.

Fizička aktivnost, uključivanje u različite društvene aktivnosti ili hobije također mogu pomoći u stvaranje društva i osjećaja pripadanja. Sve to je ključno za smanjenje osjećaja usamljenosti.

Također, ne treba bježati ni od rada na sebi i svom mentalnom zdravlju sa stručnjacima. Psihoterapija je veoma efikasna u jačanju samopouzdanja i razvijanju zdravijih odnosa prvenstveno sa sobom, a samim tim i sa drugima,

TRT Balkan