U skloništima za raseljene Palestince zbog nehumanih uslova dolazi do širenja različitih bolesti.
Najviše oboljenja je među djecom koja žive u pretrpanim skloništima. Uglavnom se radi o kožnim oboljenjima. U skloništima je nedovoljno vode za piće i za svakodnevnu upotrebu, tu je i nedostatak odvoza smeća na cestama i nemogućnost zadovoljavanja potrebe za ličnom higijenom.
Raseljeni Palestinci se bore i s neadekvatnim sredstvima za čišćenje i ličnim higijenskim potrepštinama, jer nestašica vode komplikuje krizu.
Gomile smeća i kanalizacija nakupljaju se oko izbjegličkih kampova u centralnom Pojasu Gaze tokom izraelskog rata, objavila je ranije ovog mjeseca Agencija Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA).
Portparolka UNRWA Louise Wateridge rekla je da izraelske vlasti nisu dozvolile UNRWA pristup lokacijama za odlaganje otpada, dok je nekoliko centara za tretman otpadnih voda i vozila za odlaganje otpada uništeno.
"Rast temperatura podstiče krizu, što dovodi ne samo do neprijatnih mirisa, već i do opasnosti od širenja bolesti. Glodari, pacovi i komarci napreduju u ovim uslovima, dodatno šireći bolesti", dodala je ona.
Izrael, koji krši rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva hitan prekid vatre, suočio se s međunarodnom osudom usred svoje kontinuirane brutalne ofanzive na Gazu od napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra.
Skoro 39.200 Palestinaca je ubijeno, uglavnom žena i djece, a više od 90.400 je ranjeno, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.
Više od devet mjeseci nakon izraelskog napada, veliki dijelovi Gaze su u ruševinama.
Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, koji mu je naredio da odmah obustavi svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.