Četvorogodišnja mačka "Širaz" pilatesom, plivanjem i drugim vježbama sa ličnim trenerom pokušava da se riješi gojaznosti i viška kilograma koje je dobila zbog neadekvatne ishrane i neaktivnosti.
Turkinja Beyze Destekli usvojila je ovu ljupku mačku kada je imala dva i pol mjeseca i dala joj je ime “Širaz“. Problem gojaznosti kod njenog ljubimca počeo je nakon sterilizacije, pa je 4-godišnja mačka za kratko vrijeme dostigla tjelesnu težinu od devet kilograma.
Gojaznost se javila zbog prekomjerne ishrane i neaktivnosti, pa je vlasnica odvela mačku u veterinarski centar za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju.
“Širaz“ se već dva mjeseca liječi pod nadzorom veterinara Bahrija Terzija i veterinarske tehničarke i fizioterapeutkinje Yagmur Denli.
Terapija uključuje svakodnevne vježbe sa trakom za trčanje i pilates loptom, plivanje u bazenu i druge vježbe, a “Shiraz“ je uspjela za kratko vrijeme izgubiti dva kilograma.
Još uvijek ima tri kilograma viška pa je podvrgnuta i dijeti.
“Širaz“ nije sama, zajedno s njom u tom centru marljivo trenira i pas Nuraya Ozunalana. Pas “Ruzgar“ (vjetar) radi na gubitku pet kilograma.
U početku odbijaju, plaše se, ali vremenom uživaju
Veterinarska tehničarka i fizioterapeutkinja Denli, pojasnila je za Anadolu da primijenjeno liječenje gojaznosti kod kućnih ljubimaca provode na način da prvo provjeravaju njihovo zdravstveno stanje i prema tome određuje tretman koji će se primijeniti.
Denli je kazala da se u rehabilitacionom centru koriste vježbe pilatesa, traka za trčanje, bazen i različiti rekviziti i da se program razlikuje za pse i mačke.
“Kada tek put počnu, plaše se i odbijaju da rade. Naviknemo ih na to tako što ih nagrađujemo. Naravno, potrebno je neko vrijeme, neki to odbijaju, neki se boje, ali vremenom se sve slegne i počnu da uživaju u vježbanju“, rekla je ona.
Denli je također kazala da ne preporučuju nagli gubitak kilograma kod mačaka ili pasa jer to može imati i loše posljedice po njihovo zdravlje.
“Shiraz je počela da se deblja nakon sterilizacije. Jako je lijena, ne voli da se kreće, a voli da jede. Zbog toga je nesretna dok gubi kilograme. Nakon pregleda smo joj uveli dijetalnu ishranu i sportske aktivnosti. Brzo se umara pa radimo kratke vježbe u više sesija. Trudimo se da postepeno smrša“, kazala je Denli.
Psi se lakše prilagođavaju na vježbe
Ističući da je procedura slična i za pse koji imaju problema sa pretilošću, Denli je kazala da se oni ipak brže prilagode vježbana nego mačke jer sve shvataju kao igru.
“Kod pasa je proces malo lakši i ugodniji. Ima i onih koji se debljaju zbog bolesti ili zbog starosti. Imamo i pse koji imaju prekomjernu težinu zbog nedostatka kretanja. Mogu imati različite probleme u vezi sa srcem i organima. Zato je važno da ih pregledamo i odredimo terapiju“, kazala je ona.
Bez bojazni za zdravlje životinja
Veterinar Bahri Terzi je također istakao da je problem gojaznosti vrlo čest i kod životinja, te da mačke i psi brzo dobijaju na težini, posebno nakon operacije sterilizacije, jer im se smanjuju energetske potrebe.
“Vlasnici životinja ne obraćaju pažnju na ovu situaciju. Ne misle da će biti zdravstvenih problema jer izgledaju tako slatko. Kada se pojave ozbiljniji problemi, konsultiraju se sa veterinarom“, rekao je on.
Terzi je također skrenuo pažnju na probleme na koje vlasnici životinja treba da obrate pažnju.
“Prva stvar koju treba uzeti u obzir je da dajemo hranu umjereno. Svaka hrana ima količinu koju treba dati u skladu s težinom životinje. Ako ne prekoračimo te količine, minimizirat ćemo problem pretilosti kod životinja. Zato što ljudi nisu svjesni da je gojaznost kod životinja problem i najčešće ne traže rješenje. Zapravo, moraju biti svjesni da je njihovo zdravlje ozbiljno ugroženo i da mogu imati vrlo ozbiljne zdravstvene probleme koji čak mogu dovesti do smrti životinje“, upozorio je veterinar.