Džamija je izgrađena na mjestu na kojem su hiljadama godinama stajali vjerski objekti, između ostalih, rimski hram i katolička crkva.     Foto: AA

Stanovnici Damaska, četiri stvari čine vas superiornijim nad ostatkom svijeta. To su vaša klima, vaša voda, vaše voće i vaša kupatila. Njima dodajem i petu stvar - ovu džamiju, rekao je emevijski halifa Al-Walid na otvaranju džamije 715. godine.

Velika džamija u glavnom gradu Sirije danas je najstarija sačuvana kamena džamija na svijetu.

Džamija je izgrađena na mjestu na kojem su hiljadama godinama stajali vjerski objekti, između ostalih, rimski hram i katolička crkva. Unutar molitvene dvorane nalazi se kupola od tamnozelenog stakla za koju neki vjeruju da čuva glavu Ivana Krstitelja, židovskog proroka koji je krstio Isusa, a koji je muslimanima poznat kao poslanik Jahja. Prema vjerovanju, unutar džamije se nalazi i glava Husseina ibn Alija, unuka poslanika Muhameda.

Džamija zauzima ogroman četverougao dimenzija 157 sa 100 metara i sadrži veliko otvoreno dvorište okruženo arkadom lukova koje podupiru vitki stubovi.     Foto: AA

U blizini džamije nalazi se grobnica jednog od najvažnijih muslimanskih vođa Salahudina, koji je slavu stekao oslobađanjem Jerusalema iz ruku križara.

Džamija zauzima ogroman četverougao dimenzija 157 sa 100 metara i sadrži veliko otvoreno dvorište okruženo arkadom lukova koje podupiru vitki stubovi.

Molitvena dvorana proteže se duž južne strane džamije i podijeljena je u tri dugačka broda nizovima stubova i lukova. Poprečni brod s centralnom osmostranom kupolom, koja je prvobitno bila drvena, presijeca dvoranu na njenoj sredini. Mramorne rešetke koje prekrivaju prozore na južnom zidu predstavljaju najraniji primjer geometrijskog ispreplitanja u islamskoj arhitekturi.

Zidovi džamije nekada su bili prekriveni mozaicima na površini većoj od jednog hektara.

Za razliku od brojnih historijskih građevina i arheoloških nalazišta u Siriji, džamija je iz građanskog rata u zemlji izašla uglavnom neoštećena.     Foto: AA

Prvi put su je uništili Timuri 1401. godine, nakon čega su je obnovili Arapi. Ponovo je oštećena u požaru 1893. godine. Iako nije mogla biti obnovljena u svom izvornom sjaju, džamija je i danas impresivan arhitektonski spomenik.

Za razliku od brojnih historijskih građevina i arheoloških nalazišta u Siriji, džamija je iz građanskog rata u zemlji izašla uglavnom neoštećena.

TRT Balkan / agencije