Ministri energetike zemalja Evropske unije sastat će se kako bi potražili rješenja s dugačke liste mogućih mjera za zaštitu građana od nevjerovatno visokih cijena energije kako se približava zima.
Osnova za razgovore u petak je niz prijedloga predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
Među prijedlozima su ograničenje cijene ruskog plina, nenapredna taksa na elektrane koje nisu plinske, smanjenje potražnje za električnom energijom u cijelom bloku i hitne kreditne linije za elektroenergetske kompanije koje se suočavaju s rastućim zahtjevima kolaterala.
Diplomate EU kažu kako se čini da zemlje uglavnom podržavaju mjere za osiguravanje likvidnosti kompanijama, a da su neke podržale i smanjenje potražnje za električnom energijom.
Drugi prijedlozi su bili više podjela. Ograničenje cijena ruskog plina do sada nije uspjelo dobiti podršku većine zemalja, a neki se pitaju kako bi to pomoglo u smanjenju cijena s obzirom na male količine gasa koje Moskva sada šalje Evropi.
Smanjenje isporuke iz Moskve
"Naša namjera je prije svega da snizimo cijene. Ograničenje samo na ruski gas neće smanjiti cijene", rekao je belgijski ministar energetike Tinne Van der Straeten.
Baltičke zemlje su među onima koji podržavaju tu ideju, tvrdeći da bi ograničenje cijena i dalje lišilo Moskvu prihoda za finansiranje vojnih aktivnosti u Ukrajini.
Predsjednik Vladimir Putin izjavio je u srijedu da će Rusija prestati isporučivati plin Evropi ako uvede gornju granicu cijena. Podrška ovoj politici je oskudna među državama srednje i istočne Evrope koje nisu voljne da izgube sve manje zalihe koje još dobijaju.
Isporuke ruskog gasovoda preko tri glavne rute ka Evropi pale su za gotovo 90 odsto u posljednjih 12 mjeseci, pokazuju podaci Refinitiva. Moskva je za smanjenje isporuke okrivila tehničke probleme uzrokovane sankcijama Zapada zbog njene ofanzive u Ukrajini.
Od zemalja EU se ne očekuje da u petak odobre bilo kakvu politiku, već daju signal Briselu koje opcije imaju dovoljno podrške da se pretoče u konačne prijedloge.
Hitne zakone EU obično donosi većina zemalja, iako za neke može biti potrebno jednoglasno odobrenje.
Ideja da se povrate prihodi od negasnih generatora i da se novac potroši na smanjenje potrošačkih računa također je izazvala otpor u nekim prijestolnicama.
Prijedlog EU bi ograničio cijenu od 199,86 dolara (200 eura) po megavat-satu, koliko se plaćaju negasni generatori za struju, a odnosi se na vjetrogeneratore, nuklearne generatore i generatore na ugalj, navodi se u nacrtu.
Evropske cijene električne energije obično određuju plinske elektrane, a gornja granica bi imala cilj smanjenje cijene električne energije proizvedene u elektranama koje nisu izložene rastućim evropskim cijenama plina - koje su prošlog mjeseca dostigle 12 puta veći nivo na početku 2021.
9 sep. 2022
Zemlje EU razmatraju hitno rješenje za rastuće račune energije
Tačke rasprave uključuju ograničenje cijene ruskog plina, nenadmašnu naplatu na elektrane bez plina i smanjenje potražnje za električnom energijom u cijelom bloku.
TRT World
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.