Najveći broj korisnika TikToka čine mlade osobe između 18 i 24 godine - čak 53% ukupnog broja korisnika. Međutim, ovu aplikaciju sve više koriste i nešto stariji, između 25 i 34 godine, pa čak i stariji od njih. No, veliki problem predstavlja što TikTok koristi i mnogo mlađa populacija od pomenutih. U tužbama protiv ove aplikacije se navodi da TikTok negativno utječe na mlade, pružajući neadekvatne sigurnosne mjere i stvarajući sadržaj koji može veoma negativno utjecati za mentalno zdravlje.
Među državama koje su se udružile u ovoj pravnoj akciji su New York, Kalifornija, Illinois, Kentucky, Louisiana, Massachusetts, Mississippi, New Jersey, Sjeverna Karolina, Oregon, Južna Karolina, Vermont, Washington i Kolumbija.
Među najproblematičnijim karakteristikama aplikacije su elementi koji utječu na stvaranje ovisnosti korisnika, notifikacije koje pristižu tokom 24 sata dnevno, automatsko pokretanje videa, te algoritam koji potječe korisnika na beskonačno „skrolanje“ sadržaja. Sve ovo podstiče korisnike na prekomjernu upotrebu aplikacije.
Poseban problem predstavljaju i izazovi koji postaju poseban trend među mladima, a koji mogu biti čak opasni po život zbog aktivnosti koje oni iziskuju da se urade. Ipak, važno je napomenuti da to kakav će izazov postati trend zavisi isključivo od korisnika, a ne od same aplikacije.
Povodom tužbi oglasio se TikTok
TikTok je putem svog X naloga saopštio da se u potpunosti ne slaže s ovim tvrdnjama, dodajući da su mnoge od njih netačne i obmanjujuće.
"Apsolutno nismo saglasni s ovim tvrdnjama, za mnoge od njih vjerujemo da su netačne i obmanjujuće. Ponosni smo i ostajemo duboko posvećeni radu koji smo uradili da zaštitimo tinejdžere i nastavit ćemo ažurirati i raditi na poboljšanju našeg proizvoda.“
TikTok je, između ostalog, naveo da su pokrenuli inicijative kao što su ograničenja za vrijeme korištenja ekrana, mogućnost porodičnog uparivanja te automatske postavke privatnosti za korisnike mlađe od 16 godina.
„Pružamo snažne zaštitne mjere, proaktivno uklanjamo osumnjičene maloljetne korisnike i dobrovoljno smo pokrenuli sigurnosne karakteristike kao što su zadana ograničenja vremena upotrebe, porodično uparivanje i zadana privatnost za maloljetnike mlađe od 16 godina.“
TikTok je također izrazio razočarenje što države pribjegavaju tužbama umjesto da rade na zajedničkim rješenjima za problem koji pogađa cijelu industriju društvenih mreža.
„Nastojali smo sarađivati s državnim tužilaštvom više od dvije godine, i nevjerovatno je razočaravajuće što su poduzeli ovaj korak umjesto da rade s nama na konstruktivnim rješenjima za izazove u cijeloj industriji“, poručili su za kraj.
Zašto baš TikTok?
S obzirom na to da TikTok nije jedina društvena mreža koja bi mogla biti problematična za mlade zbog stvaranja ovisnosti i negativnog utjecaja na njih, postavlja se pitanje zašto i ostale platforme nisu obuhvaćene tužbama. Ova aplikacija se suočava i s optužbama vezanim za prikupljanje podataka i privatnost korisnika.
Tužbe protiv TiktToka uključuju i pitanja nacionalne sigurnosti zbog kineskog vlasništva nad platformom. Američke vlasti sumnjaju da kineska vlada može imati pristup podacima američkih korisnika i koristiti ih, jer je aplikacija u vlasništvu kineske kompanije ByteDance. Iako su pomenuti problemi prisutni i na drugim društvenim mrežama, TikTok je pod posebnom lupom zbog mogućeg kineskog utjecaja.