Ove godine u Nigeriji, najmnogoljudnijoj zemlji Afrike, otkriveno je ukupno 39 slučajeva virusa majmunskih boginja (mpox).
Jide Idris, direktor Centra za kontrolu bolesti Nigerije (NCDC), kazao je novinarima da prate situaciju u vezi sa slučajevima virusa mpox u zemlji.
Istakao je da je od početka godine u različitim državama zemlje otkriveno 39 slučajeva mpoxa.
Napominjući da u zemlji nije bilo žrtava od posljedica ovog virusa, Idris je rekao da NCDC nastavlja da koordinira aktivnosti.
Dodao je da NCDC također razmatra vakcinaciju za visokorizične grupe.
"Nigerija očekuje da će primiti deset hiljada doza vakcine Jynneos", rekao je.
Nigerijska vlada pripremila je obrazac zdravstvene deklaracije za međunarodne putnike kako bi spriječila širenje virusa.
Afrička unija proglasila je vanrednu situaciju za javno zdravlje na cijelom kontinentu zbog virusa koji se brzo širi u afričkim zemljama.
S druge strane, Švedska je u četvrtak prijavila prvi slučaj zaraznije varijante mpox (majmunske boginje) izvan Afrike.
"Ovo je prvi slučaj koji je dijagnosticiran izvan afričkog kontinenta", rekla je Olivia Wigzell, vršiteljica dužnosti generalnog direktora Uprave za javno zdravstvo Švedske.
Prema njenim riječima, oboljela osoba je potražila ljekarsku pomoć na području Stockholma, a potvrđeno je da je zaražena zaraznijom varijantom virusa mpox poznatom kao clade 1.
Podaci kojima Uprava za javno zdravstvo Švedske raspolaže govore da je osoba zaražena tokom boravka u Africi gdje postoji epidemija ovog virusa.
Smatra se da je varijanta mpoxa koja se trenutno širi u Demokratskoj Republici Kongo i na drugim mjestima na afričkom kontinentu zaraznija i smrtonosnija od varijante "clade 2", koja je bila odgovorna za globalnu epidemiju koja je počela 2022. godine.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u srijedu je proglasila situaciju s mpox vanrednim stanjem za javno zdravlje od međunarodnog značaja.
“Vanredna situacija za javno zdravlje od međunarodnog značaja je najviši nivo alarma prema međunarodnom zdravstvenom pravu“, rekao je šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na društvenoj mreži X.
Od početka 2024. godine, više od deset afričkih zemalja prijavilo je bolest, koja se prenosi bliskim kontaktom, a Demokratska Republika Kongo ima više od 90 posto prijavljenih slučajeva.
Prema WHO-u, mpox uzrokuje osip i simptome slične gripi.
"WHO je posvećen u danima i sedmicama koje su pred nama da koordiniše globalni odgovor, blisko sarađujući sa svakom od pogođenih zemalja i koristeći naše prisustvo na terenu, da spriječi prenos, liječi zaražene i spasi živote", rekao je Ghebreyesus.