Ujedinjeni narodi su 2007. godine dan Ghandijevog rođenja, 2. oktobar, proglasili Međunarodnim danom nenasilja.            Foto: AA

U Indiji danas je obilježena 155. godišnjica rođenja Mahatme Ghandija, oca indijske nacije.

Brojni zvaničnici, među kojima indijski premijer Narendra Modi, odali su počast u Rajghatu, memorijalnom centru posvećenom indijskom vođi nacije.

Mahatma Ghandi izborio se za nezavisnost Indije putem nenasilne revolucije. Rođen je u hinduskoj porodici u mjestu Porbandar u današnjoj državi Gujarat 2. oktobra 1869. godine. Studirao je pravo u Londonu, a nakon što je završio studij vratio se u Indiju i pokušao raditi u struci, ali u tome nije imao uspjeha. Dvije godine kasnije indijska kompanija koja je imala poslovne odnose s Južnom Afrikom zaposlila ga je kao pravnog savjetnika u uredu u Durbanu.

Ghandi je u Durbanu otkrio kako ga smatraju pripadnikom niže rase. Istovremeno je bio zapanjen negiranjem građanskih i političkih sloboda indijskih imigranata u Južnoj Africi. To ga je podstaklo da se pridruži borbi za priznavanje osnovnih ljudskih prava za Indijce. Gandhi je ostao u Južnoj Africi 20 godina, često vrijeme provodeći u zatvoru. Godine 1896. napali su ga i pretukli Južnoafrikanci. Od tada se zalaže za politiku pasivnog otpora i nekooperacije s južnoafričkim vlastima.

Nakon što je izborio određena prava za Indijce u Južnoj Africi 1914, vratio se u Indiju i od 1919. aktivirao se u politici i pretvorio prijašnji nedjelotvorni Indijski nacionalni kongres u moćnu masovnu organizaciju te postao vođa borbe za samostalnu Indiju.

Kada je 1919. godine u parlamentu izglasan tzv. Rowlatt Act, koji je indijskim kolonijalnim vlastima davao zakonske ovlasti da oružano djeluju protiv tzv. revolucionarnih aktivnosti, njegov pokret je dobio milione sljedbenika. Demonstracije su rezultirale masakrom britanskih vojnika nad Indijcima, te 1920. godine, pošto britanska vlada nije uspjela popraviti situaciju, Gandhi je proklamirao politiku nekooperativnosti. To je imalo za posljedicu da su Indijci koji su radili u javnim ustanovama podnijeli ostavke, državne institucije, kao npr. sudovi, bili su bojkotirani, a indijska djeca nisu pohađala vladine škole. U cijeloj Indiji ulice su bile blokirane Indijcima koji su sjedili na njima, a kada bi odbili ustati, policija ih je tukla. Gandhi je bio uhapšen, ali je uskoro zbog pritiska javnosti pušten. Vijest se proširila van granica Indije i Ghandi je ubrzo postao simbol borbe za slobodnu Indiju.

Godine 1944. britanska vlada pristala je na nezavisnost Indije pod uslovom da dvije suprotstavljene grupe, Muslimanska liga i Kongresna stranka, riješe međusobne razlike. Gandhi se oštro suprotstavio podjeli Indije na dvije države, ali je na kraju pristao nadajući se kako će nakon toga biti postignut mir između dvije vjerske grupe. Indija i Pakistan postale su zasebne države, a Britanci su priznali Indiji nezavisnost 1948.

Ghandi je ubijen u atentatu, 30. januara 1948. godine. Dok je bio na putu ka mjestu gdje je imao večernju molitvu, napao ga je i usmrtio Nathuram Godse, hindu tradicionalist koji je držao da Gandhi, kao pripadnik treće kaste radikalno narušava indijsku tradiciju i religiju modernizacijom prema idejama globalističke britanske oligarhije. Komemoracija povodom njegove smrti održana je u Ujedinjenim narodima.

Gandhijeva vizija nenasilnog otpora i dalje nadahnjuje ljude širom svijeta.

"Nenasilje je najveća sila koja je na raspolaganju čovječanstvu. Snažnije je od najmoćnijeg oružja uništenja koje je osmislila ljudska domišljatost", Ghandijeve su riječi.

Ujedinjeni narodi su 2007. godine dan Ghandijevog rođenja, 2. oktobar, proglasili Međunarodnim danom nenasilja.

TRT Balkan / agencije