Od 62 miliona stanovnika, tek 7% populacije, koju čine južnoafrički bijelci, kontroliše 70% obradive zemlje.    Foto: Trt Balkan

Trumpu smeta novi zakon u Južnoafričkoj Republici, državi udaljenoj 9.500 km od Amerike, ili mu smeta država koja je pokrenula tužbu protiv Izraela za genocid u Gazi?

Novi-stari američki predsjednik 7. februara potpisao je izvršnu uredbu kojom toj zemlji zamrzava finansijsku pomoć, a koja je, primjera radi, u 2023. Iznosila 440 miliona dolara.

Trump je kao okidač za ovu odluku naveo Zakon Južnoafričke Republike o eksproprijaciji, ali i prema navodima iz uredbe, zauzimanje “stava protiv Sjedinjenih Država i njegovog saveznika Izraela”.

U šokantnom zanemarivanju prava svojih građana, Južnoafrička Republika (Južna Afrika) nedavno je donijela Zakon o eksproprijaciji br. 13 iz 2024. (Zakon), kako bi omogućila vladi Južne Afrike da zaplijeni poljoprivrednu imovinu etničkih manjina Afrikanera bez naknade.

Izvršna uredba potpisana 7. Februara 2025.

Sporni zakon o eksproprijaciji u Južnoj Africi donesen je u decembru 2024.

Dok Trump tvrdi da će to “omogućiti vladi Južne Afrike da zaplijeni poljoprivrednu imovinu etničkih manjina Afrikanera bez naknade”, južnoafrički predsjednik odgovara da nijedna zemlja nije oduzeta, te da zakon ne služi kao “instrument za konfiskaciju“.

Ovaj zakon bi državi trebao pomoći da povrati zemljišta koja su u javnom interesu, uz dogovor s vlasnicima.

Ruth Hall, profesorica na Univerzitetu Western Cape kaže da zakon usklađuje zakonodavstvo Južne Afrike s Ustavom zemlje, “usvojenim 1996. godine, koji kaže da država može vršiti eksproprijaciju kako u javne svrhe, tako i da pomogne u vraćanju zemljišta Crncima koji su lišeni imovine tokom aparthejda”.

Kako bi slika bila jasnija, od 62 miliona stanovnika, tek 7% populacije, koju čine južnoafrički bijelci, kontroliše 70% obradive zemlje.

Dok država nastoji riješiti nejednakosti uzrokovane ugašenim aparthejdom, rođeni Južnoafrikanac i Trumpov saveznik Elon Musk optužuje vladu Južne Afrike za “otvorene rasističke zakone o vlasništvu”.

No, ni Trump ni Musk, koji su i ranije kritikovali južnoafričku vladu zbog dopuštanja nasilnih napada na bijele poljoprivrednike, ni za ovo, a ni za sve nove optužbe, ne navode nikakve dokaze.

Zbog čega je odgovorilo južnoafričko Ministarstvo za međunarodne odnose i saradnju:

„Zabrinuti smo nečim što se čini kampanjom dezinformacija i propagande čiji je cilj lažno predstavljanje naše velike nacije.“

I južnoafrički ministar mineralnih resursa predlaže obustavu isporuke minerala u SAD.

Ako nam ne daju novac, ne dajmo mi njima minerale.

Gwede Mantashe - južnoafrički ministar mineralnih i naftnih resursa

Dok je Južna Afrika najveći trgovinski partner SAD-a na afričkom kontinentu, Trumpove nelogične ekonomske akcije još više ogolijevaju njegovu osvetničku agendu.

Trgovinska razmjena između Sjedinjenih Američkih Država i Južnoafričke Republike u 2022. godini.         Foto: TRT Balkan Others

I posljednji udarac Trumpu iz Južne Afrike zadaju Afrikaneri za koje se on zalaže. Južnoafrički bijelci odobijaju njegovu ponudu iz izvršne uredbe za preseljenje i azil.

“Repatrijacija Afrikanera kao izbjeglica za nas nije rješenje” kazao je Filip Buys, predsjedavajući Unije solidarnosti Afrikanera.

Kallie Kriel, generalni direktor nevladine organizacije Afrikanera AfriForum također kaže kako se ne žele preseliti negdje drugdje. “Nećemo sada tražiti od naše djece da se presele u drugu zemlju”, kazao je on.

U jeku Trumpovog diplomatskog obračuna, Južnoafrička Republika izlazi s čvrstim stavom da uprkos američkim prijetnjama neće odustati od tužbe protiv Izraela za genocid u Gazi.

TRT Balkan