Jedan od najvećih centara u kojem nova administracija vrši evidenciju i razoružavanje je vojni kompleks u regiji Mazze u Damasku.     Foto: AA

Pripadnici vojske i sigurnosnih struktura svrgnutog režima Bashara al-Assada masovno se odazivaju u centre za identifikaciju i pomirenje, koje je privremena administracija Sirije formirala kako bi evidentirala i razoružala službenike bivšeg režima.

Privremena administracija Sirije uvela je ovu praksu nakon što je 8. decembra srušen režim Baas partije koji je Sirijom vladao više od šest decenija.

Jedan od najvećih centara u kojem nova administracija vrši evidenciju i razoružavanje je vojni kompleks u regiji Mazze u Damasku.

Pripadnici bivših režimskih snaga čekaju u dugim redovima ispred željezne kapije, a u kompleks ulaze po prozivci i na način da prvo odlože oružje, a potom ulaze u kompleks i to gazeći veliki poster sa slikom Bashara al-Assada.

Predstavnici nove sirijske administracije evidentiraju ove ljude, bilježe njihove lične podatke i dužnosti koje su obavljali unutar svrgnutog režima, te im izdaju privremene dokumente i potvrde s kojima mogu slobodno putovati unutar Sirije.

Masovni odziv u Damasku

Velid Abdurabu, službenik nove sirijske uprave zadužen za centre identifikacije i pomirenja pod okriljem Ministarstva unutrašnjih poslova, rekao je novinaru AA da se centri koriste za evidentiranje i razoružavanje vojnika, policije i svih službenika režimske sigurnosne birokratije.

Dodao je da se tu evidentiraju i članovi Shebiha, paravojne formacije koja je djelovala pod okriljem Assadovog režima.

“Svi oni dolaze ovamo, predaju svoje oružje i dajemo im privremenu potvrdu na tri mjeseca. Mogu je koristiti kao ličnu kartu tokom tog perioda“, pojasnio je Abdurabu.

Ističući kako se u Damasku u centrima dnevno evidentira između 1.200 i 1.500 elemenata bivšeg režima, Abdurabu je kazao da se ti ljudi mogu vratiti normalnom životu ako nisu učestvovali u ratnim zločinima protiv svog naroda.

“Želimo da okrenemo novu stranicu i izgradimo novu Siriju. Apelujem na sve njene elemente da se prijave u ove centre i iskoriste ovu priliku. Nećemo dozvoliti da nastave nezakonito posjedovati oružje i budu prijetnja svom narodu“, poručio je Abdurabu.

Nezadovoljni vojnici i policija

Vojnici i policajci svrgnutog Assadovog režim svjedoče da su primali male plate kojima nisu mogli da svojim porodicama osiguraju normalan život.

Ibrahim Dib (42) je 23 godine radio kao policajac Assadovog režima, a za AA je kazao da se prijavio u Centar za evidenciju i pomirenje kako bi podržao inicijativu oporavka nakon pada režima za koji je kazao da je bio “ekstremni“.

“Nismo se mogli žaliti i pružati otpor unutar režima. Postojao je sektaški poredak. Samo je određena grupa mogla da se podigne. Lično nisam postigao ništa u posljednje 23 godine službe. I dalje živim pod kirijom. Mi smo bili najslabija karika. Svi znaju da je Ministarstvo unutrašnjih poslova bilo najniži sloj, izuzev nekolicine u vrhu koji su imali privilegije“, kazao je Dib.

"Sirijci će obnoviti svoju zemlju"

Ali Asi iz Latakije je služio u vojsci Assadovog režima, a nakon što je predao oružje istakao je da je “revolucija uspjeh sirijskog naroda“, kojom je okončano ugnjetavanje i siromaštvo.

“Sirijci će obnoviti svoju zemlju. Siriji je bila potrebna nova era ekonomije i života. Sirijski narod nije živio, samo su vođe režima i njihova okolina bili živi“, rekao je Asi.

Ističući da se ne boji budućnosti, Asi je kazao da treba spriječiti one koji su sijali razdor među sirijskim narodom, te je dodao da je razdor opasniji od smrti.

“Dolazak sirijske opozicije u Damask je pobjeda. Predao sam pušku. Prema nama je postupano dobro i ljudski. Promjene su vidljive, to se ne može porediti sa prošlošću. Daju sve od sebe da pomognu“, rekao je Asi.

Vojnici i policija tvrde da su bili pod pritiskom

Neimenovani oficir za AA je kazao da je u vojci Assadovog režima bio zadužen za finansijske poslove i da je bio žrtva velikog pritiska nakon što su njegova dva brata prešla u redove opozicionih snaga.

Tvrdi da je već razoružan i da je namjeravao napustiti vojsku, ali da to nije učinio zbog straha da će njegov najmlađi brat i cijela porodica biti poslatn u Assadove centre za mučenje.

Naglasivši da su pripadnici vojske i policije primali male plaće i da su činili siromašni sloj društva, ovaj oficir je kazao da je morao raditi i na pijaci kako bi porodici osigurao osnovne životne potrepštine.

TRT Balkan / agencije