Farmeri iz Škotske, Sjeverne Irske, Walesa i Engleske okupili su se ispred Downing Streeta 10.          Foto: AA

Hiljade farmera iz cijele Velike Britanije okupile su se u utorak u centru Londona na najvećem protestu do sada protiv vladinih kontroverznih promjena pravila o porezu na nasljedstvo, objavljenih u jesenjem budžetu 30. oktobra.

Ova politika, koja treba da stupi na snagu u aprilu 2026, uvodi porez na nasljedstvo od 20 posto na farme čija je vrijednost veća od milion funti.

Farmeri iz Škotske, Sjeverne Irske, Walesa i Engleske okupili su se ispred Downing Streeta 10.

Tvrde da reforme ugrožavaju njihovu egzistenciju, da bi ih mogle natjerati da prodaju zemlju kako bi platili poreze, ali da ugrožavaju i britansku sigurnost hrane i budućnost poljoprivrede.

Politika na udaru

Reforme su posebno usmjerene na olakšice za poljoprivrednu imovinu (APR) i olakšice za poslovnu imovinu (BPR), koje su se ranije koristile za ublažavanje poreza na nasljeđe na poljoprivredno zemljište i drugu poljoprivrednu imovinu.

Iako je Ministarstvo finansija branilo uvođenje promjene, tvrdeći da će one utjecati samo na najbogatija imanja, oko 500 farmi, prema procjenama vlade, poljoprivrednici i lideri industrije osporavaju ovu cifru.

Ministarstvo za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra) navodi da je 66 posto farmi procijenjeno na više od milion funti, što je u suprotnosti s tvrdnjom Trezora da je 73 posto potraživanja APR-a za farme ispod ovog praga.

Poljoprivrednici tvrde da ove brojke pokazuju da je vlada potcijenila broj pogođenih imanja.

Predsjednik Nacionalne unije farmera (NFU) Tom Bradshaw kritikovao je politiku, nazvavši je "udarcem u zube" britanskoj poljoprivredi.

U razgovoru s 1.800 članova NFU okupljenih u Westminsteru prije lobiranja poslanika, Bradshaw je naglasio potencijalno razorne posljedice ove politike za porodične farme.

"Vlada mi ne može reći da je ovo dobro promišljena politika. Moramo sjesti s njima i raditi na planu koji porodičnim farmama daje budućnost". rekao je.

On je istakao da prema podacima DEFRA-e novi poreski režim mogao značajno da utiče na 75 posto komercijalnih poljoprivrednih preduzeća. Dodao je da ova politika može dovesti do prisilne prodaje zemlje na kojoj su porodice radile generacijama.

Farmeri na ulicama

Jedan demonstrant je izrazio zabrinutost zbog vodstva britanskog premijera Keira Starmera.

"Starmer ne utječe samo na nas. On utječe na sve poslove, na svo preduzetništvo. U budućnosti ćemo umrijeti u ovoj zemlji ako nastavi putem kojim ide", rekao je on.

Drugi je optužio Starmera da je zanemario domaća pitanja.

"Nadamo se da će ponovo razmisliti. Nekako je zabio glavu u pijesak, ili u nekim drugim zemljama, putuje svijetom, viđa razne lidere, ne brine o ljudima kod kuće", istakao je demonstrant.

Sue, poljoprivrednica čija farma se nalazi u blizini Gatwicka, podijelila je svoje lične strahove o utjecaju na njenu porodičnu farmu.

"Ako umremo, ako umru moji roditelji, vrijednost farme koju imamo, ja i moj brat ćemo morati dio toga da prodamo, što je onda čini manje održivom", rekla je ona.

Chister, poljoprivrednik iz Buckinghamshirea, optužio je Starmera da se ne drži obećanja da će podržati poljoprivrednu zajednicu.

"Razlog zbog kojeg protestujemo je taj što nas je Starmer lagao, rekao da će podržati farme, a u stvari je učinio obrnuto", rekao je on.

Odgovor vlasti

Vlada tvrdi da su reforme neophodne kao dio širih fiskalnih mjera.

NFU je pozvao vladu da ponovo razmotri reforme i uključi se u smislene razgovore sa predstavnicima poljoprivrede.

Dok se poslanici sastaju sa biračima i lobistima, raste pritisak za promjenu politike ili značajne izmjene kako bi se osigurala održivost porodičnih farmi.

TRT Balkan / agencije