Hasan Celebi, koji nikada nije ispuštao pero iz ruku skoro 60 godina u svojoj umjetničkoj karijeri, napravio je svoje posljednje velike projekte za Veliku džamiju Camlica u Istanbulu i džamiju Sri Sendayan u Maleziji.      Foto: AA

Hasan Celebi, umjetnik koji je poznat kao reis kaligrafa, preminuo je u Istanbulu u 88. godini, a iza sebe je ostavio bogato naslijeđe rasprostranjeno u hramovima širom svijeta.

Rođen 1937. godine u selu Inci u okrugu Oltu u Erzurumu, Celebi je pohađao hifz još dok je bio u osnovnoj školi, a 1954. godine je otišao u Istanbul na vjersko obrazovanje, gdje je pohađao časove arapskog i vjeronauke u medresama Ucbas i Cinili. Dvije godine kasnije je imenovan za mujezina u istanbulskoj džamiji Uskudar Mihrimah Sultan.

Nakon služenja vojnog roka naredne godine, počeo je raditi kao imam u džamiji Nasuhi Mehmed Efendi u Istanbulu. Tri godine je proveo i u Artvinu, a po povratku u Istanbul je bio imam u džamiji Mehmed Said Efendi na Uskudaru.

Celebi je sljedeće godine premješten u Šejhovu džamiju, gdje je služio deset godina, a potom je imenovan za imama Selami Ali efendijine džamije. U mirovinu je otišao 1987. godine.

Počeo je da se bavi kaligrafijom s 24 godine

Hasan Celebi je s 24 godine počeo da se bavi kaligrafijom, a učio je od najvećih majstora te umjetnosti u to doba, kao što su Hamid Aytac i Kemal Batanaya.

Celebijevo majstorstvo je ubrzo prepoznato i njegova djela su privlačila pažnju širom svijeta.

Početkom 1981. Celebi je počeo raditi za Organizaciju islamske konferencije u Džedi, a 1983. godine je raspoređen da radi u Medini na restauraciji natpisa u Poslanikovoj džamiji.

Prva izložba

Prvu samostalnu izložbu Celebi je otvorio u Istraživačkom centru za islamsku historiju, umjetnost i kulturu (IRCICA) 1982. godine, a pažnju su privukle i njegove izložbe u Kuala Lumpuru (1984.) i u Amanu (1985.) na poziv princa Hasana bin Tallala od Jordana.

Celebi je 1987. proveo pišući kaligrafije u džamiji Quba u Meki.

U Malezijskom islamskom kulturnom centru u Kulala Lumpuru je držao seminare i izložbe 1992. godine.

Posebno se istakla njegova izložba "30 godina u kaligrafiji", koju je održao 1994. godine.

Celebi je počeo da drži časove kaligrafije 1976. godine, a s blizu 100 vrhunskih svršenika obuke u različitim dijelovima svijeta je postao kaligraf koji je obučavao najviše učenika nakon Hamida Aytaca.

Ostala značajna djela Hasana Celebija, čija se brojna djela nalaze u privatnim kolekcijama, uključuju natpise na obnovljenoj kupoli džamije Sultanahmet, natpis na kupoli džamije Hirka-i Serif, kao i natpisi na džamijama u Kuvajtu, Nizozemskoj, Njemačkoj, Južnoj Africi, Kazahstanu i drugdje.

Upečatljiva je sličnost majstora umjetnika u imenu i profesiji s Hasanom Celebijem, njegovim imenjakom, poznatim kaligrafom iz vrijemena vladavine Sulejmana Veličanstvenog koji je pisao kaligrafiju Sulejmanije, Selimije i Rustem-pašine džamije.

Skoro šest decenija u kaligrafiji

Hasan Celebi, koji nikada nije ispuštao pero iz ruku skoro 60 godina u svojoj umjetničkoj karijeri, napravio je svoje posljednje velike projekte za Veliku džamiju Camlica u Istanbulu i džamiju Sri Sendayan u Maleziji.

Dobio je prestižnu nagradu "Necip Fazil" i Veliku nagradu za kulturu i umjetnost predsjednika Turkiye.

U intervjuu za AA 2019. godine, Celebi je govorio o tituli "reisa kaligrafa" po kojoj je poznat diljem svijeta.

"Zahvaljujem se ljudima na njihovoj dobroti prema meni. Inače, ne vidim sebe kao osobu koja je ostvarila bilo kakvu poziciju zbog ove titule. Ako sam služio ovom narodu i njegovoj kulturi, to je bila moja dužnost kao građanina", rekao je.

Dokumentarni film "Život na tragu crte", koji govori o majstoru umjetniku Hasanu Celebiju, prikazan je u Kongresnom i kulturnom centru Baglarbasi u Turkiye.

U dokumentarcu je kroz riječi njega samog, njegovih rođaka i učenika ispričan umjetnikov život proveden u kaligrafskoj umjetnosti.

TRT Balkan / agencije