Brzo djelovanje moglo bi pomoći bloku da izbjegne neuredno racioniranje u hitnim slučajevima, ali neke zemlje izgledaju bolje pripremljene od drugih.
Europa ima načina ublažiti udarac. Europska komisija priznaje da bi blok, koji je povećao svoje rezerve plina za hitne slučajeve, mogao smanjiti potrošnju za 15%, ili 45 milijardi kubnih metara, ciljanim mjerama za uštedu energije. Snižavanje termostata za jedan stupanj Celzija u javnim zgradama i kućanstvima moglo bi bloku uštedjeti 10 milijardi kubičnih metara plina svake godine, ili 7% ruskog uvoza plina. To bi također smanjilo račune kupaca za energiju.
Kompanije će također morati smanjiti potražnju. Europska komisija procjenjuje da bi se oko 15 milijardi kubnih metara moglo uštedjeti prelaskom na druge izvore energije ili učinkovitijim korištenjem plina. Međutim, vlade bi mogle potaknuti veće uštede nudeći financijsku naknadu tvrtkama koje dobrovoljno ograniče potrošnju plina. To bi uštedjelo dodatnih 20 milijardi kubičnih metara.
Povijest pokazuje da se mjere štednje mogu brzo provesti u slučaju šokova. Japan, čiji je energetski kapacitet bio pogođen nuklearnom katastrofom u Fukushimi 2011., smanjio je potrošnju električne energije za 12% u industriji i 10% u kućanstvima kroz kombinaciju mobilizacije društva i prisilnih mjera.
Međutim, neke će se zemlje EU boriti više od drugih. To bi mogao biti slučaj s Italijom, koja koristi plin za više od 40% svoje proizvodnje električne energije u odnosu na 26% odnosno 16% u Njemačkoj i Francuskoj. A s 9%, udio energije u troškovima proizvodnje također je viši u Italiji od njezinih industrijskih suparnika u EU. Ipak, Rim je smanjio potrošnju plina samo za 2% u prvoj polovici godine, u usporedbi s 15% u Njemačkoj. Potrebna je brza akcija kako bi Europa naučila živjeti s manje plina.
6 sep. 2022
Evropa ima načine da nauči živjeti s manje goriva
Zatvaranje ruskog plinovoda Sjeverni tok 1 gura Europu prema gotovo sigurnom manjku plina ove zime. Time je uvođenje mjera za smanjenje potrošnje energije neizbježno.
TRT Balkan
Povezane vijesti
Novi izvanredni sastanak ministara energetike EU zakazan za 30. rujna
Prva mjera je ograničenje prihoda energetskih tvrtki koje ne koriste plin, druga mjera je obvezujuća štednja električne energije, a kao treću mjeru Komisija će predložiti da tvrtke koje rade s fosilnim gorivima plaćaju solidarni porez.
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.