Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u srijedu je kritizirao SAD zbog stava usljed tenzija između Turkiye i Grčke, navodeći kako se SAD ne ponaša jednako kada je riječ o NATO saveznicima.
Ističući kako nema poređenja u važnosti Turkiye i Grčke u NATO-u, Erdogan je tokom intervjua emitiranog na malim ekranima kazao kako američka administracija ne može naći saveznika kakav je Turkiye.
“Naša očekivanja od Amerike su da ne upliće Grčku u pogrešne kalkulacije i ne dozvoli manipulaciju međunarodnim javnim mišljenjem“, kazao je on.
Kritizirao je i nedavnu odluku SAD-a o ukidanju embarga na oružje grčkom Kipru te dodao kako je ukidanje embarga neobjašnjivo u smislu sadržaja i vremena.
Navodeći kako nedavni potez SAD-a “neće proći bez odgovora”, Erdogan je obećao poduzeti sve korake u cilju zaštite kiparskih Turaka.
Osvrnuvši se na rat koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine, Erdogan je kazao kako će u četvrtak razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Dodao je kako predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski očekuje podršku u vezi s četiri regije (u kojima su održani referendumi, op.a.). Erdogan namjerava detaljno razgovarati s Putinom o tome.
”Da barem nisu održali referendum, nego da smo ovaj problem mogli riješiti diplomatijom…“, kazao je Erdogan.
Upitan o mogućem nuklearnom ratu između Rusije i Ukrajine, Erdogan je kazao kako bi takav rat bio ”katastrofalan“.
“Cijena nuklearnog rata bi bila katastrofalna. Ne samo da se to ne treba spominjati, nego niko ne bi trebao ni misliti o tome. Najispravniji korak bi bio ovo pitanje riješiti diplomatskim putem“, kazao je Erdogan.
Komentirao je i antiterorističke akcije Turkiye te pozvao SAD i Rusiju da ispune obaveze preuzete sporazumom 2019. godine o eliminaciji terorističkih organizacija na sjeveru Sirije.
Pozvao je i međunarodnu zajednicu da prizna Tursku Republiku Sjeverni Kipar, dodajući kako bi to otvorilo put ka rješavanju kiparskog pitanja.
29 sep. 2022
Erdogan: Cijena nuklearnog rata bi bila katastrofalna
Ne samo da se to ne treba spominjati, nego niko ne bi trebao ni misliti o tome. Najispravniji korak bi bio ovo pitanje riješiti diplomatskim putem, smatra turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Nalog za hapšenje Netanyahua može dovesti do embarga na oružje Izraelu
Vojni analitičar lista "Haaretz" Amos Harel vjeruje također da bi nalog ICC-a za hapšenje Netanyahua i Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti mogao dovesti do istrage protiv izraelskih vojnika i zapovjednika u mnogim državama.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.