Rumunija i Bugarska već su 2010. godine ispunile tehničke uslove, tek ovog marta postale su dio schengenskog prostora na graničnim prelazima u zračnim i lukama.     Foto: Reuters

Rumunija i Bugarska će, prema svemu sudeći, 1. januara 2025. postati punopravne članice schengenskog prostora, nakon članstva u pomorskom i zračnom schengenskom prostoru u koji su ušle krajem marta ove godine.

Nakon potpisivanja sporazuma kojim je Austrija ukinula blokadu, odluku o pristupanju potvrdili su u ambasadori zemalja pri Europskoj uniji, a Vijeće Europske unije konačnu će odluku donijeti sredinom decembra.

Dugom čekanju, uključujući i osjećaj drugorazrednosti, jer su svi uvjeti za ulazak odavno ispunjeni, očito je kraj. Posljednja zemlja koja se opirala ulasku Rumunije i Bugarske u schengenski prostor bila je Austrija, koja je imala zabrinutosti oko granične kontrole, upravljanja migracijama, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala te vladavine prava općenito.

Također su smatrali da zona slobodnog kretanja, koja se već bori i doživljava sve veće kontrole unutarnjih granica, nije spremna za širenje. Veto je povučen u Beču nakon usvajanja paketa mjera kojima će se ojačati kontrola nad ilegalnim migracijama u cijeloj Evropskoj uniji te, među ostalim, ubrzati deportacije.

Ovo je veliki dan kada smo ostvarili punu slobodu za građane Rumunije i Bugarske u schengenskom prostoru, najavila je Ylva Johansson, evropska komesarka za unutrašnje poslove.

Ali kontrola će zasad ostati i na bugarskim i rumunskim unutarnjim granicama.

"Prvih šest mjeseci bit će granične kontrole, ali o tome će odlučiti vlasti u Rumuniji i Bugarskoj. Možda ćemo provjeravati dokumente, možda ne, naravno također ćemo imati na umu da bi prelazak granice bio što je moguće teže za turiste, porodice, preduzeća", objašnjava Anton Zlatanov, direktor bugarske granične policije.

Rumunija i Bugarska već su 2010. godine ispunile tehničke uslove, tek ovog marta postale su dio schengenskog prostora na graničnim prelazima u zračnim i lukama, a uskoro očito i na kopnenim granicama, što je mnogima poznato po dugim kolonama, posebno kada je riječ o prevozu tereta.

Stoga je i za njih ovo simboličan čin i dokaz da se makar i kasno, svi članovi tretiraju jednako. Schengenski prostor, koji je nastao 1995. godine i koji je posljednjih godina bio u velikoj krizi, sada će imati 29 članica ako odluka konačno bude usvojena.

TRT Balkan / agencije