Predsjednik Joe Biden potpisao je zakon vrijedan 700 milijardi dolara koji se smatra najvećim klimatskim paketom u historiji SAD-a, osmišljen da smanji domaće emisije stakleničkih plinova, kao i da snizi cijene lijekova na recept.
Bidenu su se pridružili demokratski lideri, uključujući senatora Joea Manchina iz Zapadne Virginije, čija je podrška bila ključna za usvajanje Zakona o smanjenju inflacije po stranačkoj liniji nakon što se on prvobitno usprotivio sličnoj mjeri.
"Joe, nikada nismo sumnjali", rekao je Biden o Manchinu u utorak u Bijeloj kući.
Biden je iskoristio ovaj događaj da kritikuje republikance dok je pokušavao iskoristiti niz parlamentarnih pobjeda predvođenih demokratama kako bi pomogao demokratama na parlamentarnim izborima u novembru.
"U ovom historijskom trenutku, demokrati su stali na stranu američkog naroda, a svaki pojedini republikanac na strani posebnih interesa", rekao je Biden.
"Svaki republikanac u Kongresu glasao je protiv ovog zakona", dodao je.
Demokrate kažu da će to pomoći u borbi protiv inflacije smanjenjem federalnog deficita. Zakon će također omogućiti Medicareu da pregovara o nižim cijenama lijekova za starije i osigura da korporacije i bogati plaćaju poreze koje duguju.
Lider republikanaca u Senatu Mitch McConnell rekao je da će novi zakon imati suprotan učinak.
"Demokrate su prošle godine opljačkale Amerikance trošeći našu ekonomiju na rekordnu inflaciju. Ove godine, njihovo je rješenje da to urade drugi put. Stranački zakon koji je predsjednik Biden potpisao danas znači veće poreze, veće račune za energiju i agresivne revizije poreza", rekao je on, misleći na Poreznu upravu.
Naučnici kažu da će zakon vjerovatno smanjiti zagrijavanje
Novi zakon bi trebao smanjiti buduće globalno zagrijavanje, "ne mnogo, ali ni beznačajno", prema klimatolozima.
Čak i s gotovo 375 milijardi dolara poreskih olakšica i drugih finansijskih podsticaja za obnovljivu energiju u zakonu, Sjedinjene Države još uvijek ne daju svoj udio kako bi pomogle svijetu da ostane unutar još nekoliko desetina stepeni zagrijavanja, nova je analiza Climate Action Trackera.
Grupa naučnika ispituje i ocjenjuje klimatske ciljeve i akcije svake zemlje. I dalje ocjenjuje američku akciju kao "nedovoljnu", ali pozdravlja određeni napredak.
"Ovo je najveća stvar koja se može dogoditi SAD-u u vezi s klimatskom politikom", rekao je Bill Hare, direktor Climate Analytics sa sjedištem u Australiji, koji je objavio uređaj za praćenje. „Kada se sjetite posljednjih decenija, ne želim da budem nepristojan, ali, mnogo se priča, a nema mnogo akcije.“
Rekao je da su mu zvaničnici iz Čilea i nekoliko zemalja jugoistočne Azije, koje ne želi imenovati, ovog ljeta rekli da prvo čekaju akciju SAD-a.
Kina "neće ovo reći naglas, ali mislim da će ona potez SAD-a vidjeti kao nešto s čim se mora uskladiti", rekao je Hare.
"Doprinosi SAD-a emisijama stakleničkih plinova su ogromni", rekao je klimatolog s Univerziteta Princeton Gabriel Vecchi. "Dakle, smanjenje toga će definitivno imati globalni učinak."
17 aug. 2022
Biden potpisuje značajan klimatski zakon
Zakon o smanjenju inflacije vrijedan 700 milijardi dolara ima za cilj smanjiti domaće emisije stakleničkih plinova, smanjiti troškove lijekova i poreze korporacija.
TRT World
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.