Septembar je zabeležio 80 smrtnih slučajeva uzrokovanih dengom, što je polovina od ukupno 166 smrtnih slučajeva ove godine od januara. Od ukupno preko 32.000 hospitalizacija, više od 18.000 prijavljeno je samo u septembru.
Stručnjaci predviđaju pogoršanje situacije u oktobru, dodajući da se smrtni slučajevi uglavnom dešavaju jer pacijenti dolaze u bolnice u poslednjoj fazi.
"U ponedeljak smo registrovali 5 smrtnih slučajeva u bolnicama uzrokovanih dengom. Od njih, četvoro je umrlo na dan kada su primljeni, a jedan je preminuo dva dana nakon prijema (u bolnicu)," izjavio je dr Abu Husein Md. Moinul Ahsan, direktor Generalne direkcije za zdravstvene usluge (DGHS).
"Uprkos svoj pripremi i logistici u bolnicama, ne možemo spasiti živote ako pacijenti kasno stignu u bolnicu," rekao je zvaničnik.
Raja, dvogodišnji dečak iz naselja Uttar Badda u Daki, preživeo je napad denga groznice.
"Naš dečak nije doživeo ozbiljno stanje jer smo ga odmah nakon što smo primetili porast telesne temperature odveli u obližnju privatnu bolnicu," rekla je njegova majka Mona Barua, kritikujući zvaničnu anti-denga kampanju kao "tradicionalnu samo po imenu."
Specijalista za internu medicinu, dr ABM Abdullah, rekao je da se smrtnost povećava kada pacijenti kasno dođu u bolnicu, dodajući da su smrtni slučajevi češći kod pacijenata koji su se drugi ili treći put zarazili dengom.
Pojedinac može da se zarazi četiri puta, jer postoje četiri različita varijanta denga virusa, dodao je.
Rekao je da zdravstveni sistem sa sedištem u Daki podstiče pacijente iz cele zemlje da hitno dolaze u glavne bolnice u gradu, što takođe doprinosi porastu smrtnih slučajeva povezanih sa dengom.
"Kada se pacijent u teškom zdravstvenom stanju iz drugog grada, udaljenog 200-300 kilometara, dovede u Daku, to svakako smanjuje šanse za preživljavanje. Štaviše, prosečne ambulante nisu opremljene potrebnom medicinskom negom," rekao je dr Abdullah.
Stoga je predložio da se pacijenti prvo leče u okružnim ili gradskim bolnicama.
Promena ponašanja denga virusa
"Primećujemo promene u simptomima. Pacijenti često nisu mogli da prepoznaju da su već zaraženi, a njihovo stanje se iznenada pogorša," objasnio je dr Abdullah.
Kabirul Bašar, entomolog i profesor na Univerzitetu Džahangirnagar, koji već godinama istražuje denga komarce i njihovo ponašanje, rekao je da je tokom istraživanja otkrio da denga komarci mogu polagati jaja u prljavoj, stajaćoj vodi i ujesti tokom dana i noći.
"Ne možemo kontrolisati komarce Aedes uobičajenim pristupom jer se njihovo razmnožavanje, sezona larvi i životna sredina razlikuju od drugih vrsta komaraca," objasnio je.
Uočio je da su gradske vlasti neadekvatne u sprovođenju anti-denga kampanja, sugerišući da je potrebno redizajnirati kontrolu komaraca, jer trenutne mere ne ubijaju denga komarce u domaćinstvima.
Zvaničnik DGHS-a, međutim, tvrdi da lokalna vlast takođe radi na uništavanju mesta za razmnožavanje i kontroli denga komaraca u konsultaciji sa entomolozima.
Virusna denga infekcija se prenosi na ljude putem zaraženih komaraca. Za ovu bolest još uvek ne postoji lek. Prema podacima DGHS-a, u 2023. godini Bangladeš je zabeležio rekordnih 1.705 smrtnih slučajeva zbog denga groznice i ukupno 321.179 slučajeva denga groznice.