Amnesty International poziva na bolju globalnu regulativu trgovine i upotrebe gumenih metaka nakon istraživanja u više od 30 zemalja u proteklih pet godina.     Foto: Eranga Jayawardena / AP

Policijska upotreba gumenih metaka i drugih projektila protiv demonstranata postaje sve više rutinska širom svijeta, što je dovelo do mnogih povreda oka, pa čak i smrti, upozorio je Amnesty International.

Grupa sa sjedištem u Londonu pozvala je na bolju globalnu regulaciju trgovine i upotrebe takve policijske opreme, koja se naziva i “manje smrtonosno oružje“, nakon istraživanja u više od 30 zemalja u proteklih pet godina.

“Hiljade demonstranata i prolaznika su osakaćene, a desetine ubijene često nepromišljenom i neproporcionalnom upotrebom manje smrtonosnog oružja za provođenje zakona“, navodi se u novom izvještaju pod nazivom “Moje je oko eksplodiralo“, objavljenom u utorak.

Među njima su bili gumeni meci, gumirana zrna i granate sa suzavcem ispaljene direktno na demonstrante u južnoj i centralnoj Americi, Evropi, Bliskom istoku, Africi i Sjedinjenim Državama.

“Došlo je do alarmantnog povećanja broja povreda oka, uključujući naprsnuće očne jabučice, odvajanje mrežnjače i potpuni gubitak vida“, rekao je Amnesty.

“Eskalirajući ciklus zloupotreba“

Samo u Čileu, na protestima iz oktobra 2019. policija je izazvala više od 30 slučajeva gubitka oka, prema podacima Nacionalnog instituta za ljudska prava.

Drugi demonstranti anketirani u zemljama također su imali probušene frakture kostiju i lobanje, povrede mozga, povrede unutrašnjih organa ili probušena srca i pluća od slomljenih rebara, dodaje se.

Demonstranti su također ubijani, navodi se u izvještaju koji je napisan u saradnji s Omega Research Foundationom sa sjedištem u Velikoj Britaniji.

U Iraku su sigurnosne snage “namjerno“ ispalile specijalne granate koje su 10 puta teže od tipične municije sa suzavcem na demonstrante, uzrokujući najmanje dvadesetak smrtnih slučajeva u 2019. godini, saopštio je Amnesty.

U Španiji je upotreba gumenih projektila veličine teniske loptice dovela do najmanje jedne smrti od zemljotresa glave, navodi grupa kampanje Stop Balas de Goma.

“Pravno obavezujuće globalne kontrole proizvodnje i trgovine manje smrtonosnim oružjem... zajedno s efikasnim smjernicama o upotrebi sile hitno su potrebne za borbu protiv eskalirajućeg ciklusa zloupotreba“, rekao je Patrick Wilcken iz Amnesty Internationala.

TRT Balkan
Ova stranica koristi kolačiće. Nastavkom pregledavanja stranice pristajete na upotrebu kolačića.Postavke kolačića
Prihvati