Turkiye, koja je najavila da se uključuje u tužbu Južne Afrike protiv Izraela za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), sutra će zvanično predati zahtjev Haagu da intervenira u slučaju.
Prema informacijama dobijenim iz diplomatskih izvora, u predmetu genocida koji je Južna Afrika pokrenula protiv Izraela 29. decembra 2023. godine, različite odredbe Konvencije o genocidu podliježu tumačenju i Turkiye ima pravo podnijeti zahtjev za uključenje u slučaj, jer je strana konvencije.
Ovo su pet često postavljanih pitanja u vezi sa zahtjevom Turkiye da intervenira u predmetu genocida protiv Izraela pred ICJ-om i odgovora koje su dali diplomatski izvori:
1. Šta je osnova za intervenciju?
Izjava Turkiye o intervenciji u Međunarodnom sudu pravde zasnovana je na sljedećoj izjavi u članu 63 Statuta Suda:
Kada je u pitanju tumačenje ugovora u kojem učestvuju druge države osim strana u sporu, sekreta odmah obavještava te države o situaciji. Svaka država koja je tako obaviještena ima pravo intervenirati u slučaju, međutim, ako iskoristi to pravo, tumačenje dano odlukom bit će za njega jednako obavezujuće.
2. Kako će teći pravni proces u vezi s uključenjem Turkiye?
Prema pravilima, Sud će o izjavi o uključenosti obavijestiti strane u predmetu koji je u toku, Južnoafričku Republiku i Izrael, te zatražiti njihova pisana očitovanja. Sud će odluku o dopuštenosti donijeti usmenom raspravom, ako je potrebno. Strane u slučaju mogu podnijeti svoje primjedbe u vezi s izjavom o uključenosti u pisanom obliku, a ako zaprime pisane primjedbe stranaka, Turkiye zadržava pravo dostaviti svoje protuprimjedbe u pisanom obliku.
3. Mogu li druge zemlje zatražiti intervenciju u zahtjevu Južnoafričke Republike i Izraela pred ICJ-om?
Do danas su Nikaragva, Kolumbija, Libija, Meksiko, Palestina i Španija zatražile su intervenciju u tužbi Južnoafrička Republika/Izraela pred ICJ-om. Sud još nije odlučio o ovim zahtjevima.
4. Je li mehanizam intervencije primijenjen u drugim slučajevima?
Institucija intervencije uređena članom 63. Statuta ICJ-a primjenjivana je i u drugim zahtjevima pred ICJ-om.
Na primjer, u slučaju između Ukrajine i Ruske Federacije, ICJ je smatrao prihvatljivom izjavu o uključenosti 32 zemlje.
Osim toga, u slučaju između Gambije i Mjanmara, Sud je odlučio da je zahtjev za intervenciju sedam zemalja prihvatljiv.
5- Kada se očekuje završetak sudskog postupka?
Navodi se da je teško prognozirati datum kada će proces pred sudom biti okončan.
Proces pred ICJ-om započeo je zahtjevom Južnoafričke Republike 29. decembra 2023. godine. U ovoj fazi, Sud je odredio 28. oktobra 2024. kao krajnji rok za Južnoafričku Republiku da podnese mišljenje o slučaju. Krajnji rok za Izrael da podnese svoje suprotno stajalište je 28. juli 2025. godine. S obzirom na dosadašnju praksu Suda, procjenjuje se da bi sudski postupak mogao trajati 4-5 godina.
Tužba Južne Afrike za genocid pokrenuta protiv Izraela na ICJ-u
Krajem prošle godine Južnoafrička Republika podnijela je tužbu protiv Izraela na Međunarodnom sudu pravde zbog kršenja Konvencije Ujedinjenih naroda (UN) o sprječavanju i kažnjavanju genocida iz 1948. godine.
Južnoafrička Republika zatražila je od ICJ-a donošenje odluke o mjerama opreza zbog hitnosti situacije u Gazi, a rasprave o zahtjevu za mjerama opreza održane su u Palači mira u Haagu 11. i 12. januara.
Sud je odluku o mjerama predostrožnosti objavio 26. januara.
Međunarodni sud pravde (ICJ) naredio je, između ostalog, Izraelu da preduzme mjere za sprečavanje genocida, kao i kažnjavanje direktnog podsticanja na genocid u Pojasu Gaze. Izrael ima rok od mjesec dana da izvijesti sud o tome šta radi kako bi ispunio naredbu ICJ-a o preduzimanju svih mjera koje su u njegovoj moći da spriječi djela genocida u Gazi.
Međunarodni sud pravde (ICJ) potom je 28. marta, po dodatnom zahtjevu Južnosafričke Repulike podnesenom 6. marta.
ICJ je rekao da je naznačio nove mjere budući da privremene mjere navedene u prethodnom nalogu "ne rješavaju u potpunosti posljedice koje proizlaze iz promjena situacije".
Od 26. januara, “katastrofalni životni uvjeti Palestinaca u Pojasu Gaze dodatno su se pogoršali, posebno u svjetlu dugotrajnog i široko rasprostranjenog uskraćivanja hrane i drugih osnovnih potrepština kojima su bili izloženi Palestinci u Pojasu Gaze”, istakao je IJC.
ICJ je također 24. maja Izraelu naredio da odmah zaustavi svoju vojnu ofanzivu na Rafah, grad u južnom Pojasu Gaze.
"Izrael mora odmah prekinuti vojnu ofanzivu i sve druge akcije u Rafahu koje bi Palestincima u Gazi mogle proizvesti uslove života koji bi mogli dovesti do njenog fizičkog uništenja u cijelosti ili djelomično", rekao je Nawaf Salam, predsjednik Međunarodnog suda pravde čitajući odluku o dodatnim privremenim mjerama koje je zatražila Južna Afrika u slučaju "genocid" protiv Izraela.
Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan, koji je 5. maja najavio da će Turkiye intervenirati u procesu za genocid koji je Južna Afrika pokrenula protiv Izraela u ICJ-u, najavio je danas da će Turkiye 7. augusta podnijeti dosije Hagu kako bi intervenirala u tom slučaju.