Kako su Olimpijske igre u Parizu u toku, Francuska kaže da je naporno radila kako bi pokazala inkluzivnost na terenu i izvan njega. Zvaničnici su čak proslavljali igre kao prve ikad na kojima je učestvovao jednak broj muških i ženskih sportista.
Ali dok će na Olimpijskim igrama nastupiti mnoge sportistkinje koje nose hidžab iz raznih zemalja, nijedna od njih neće igrati za francuske reprezentacije zbog zabrane.
"Olimpijska ceremonija je oslikala toliko raznolikosti i inkluzivnosti", rekla je Diaba Konate, 24-godišnja rođena Francuskinja, koja se nedavno vratila u Pariz nakon šest uspješnih godina kao košarkašica u Sjedinjenim Državama.
"Mislila sam, stvarno je prelijepo. To bi trebao biti događaj za sve nas, uključujući muslimanke koje nose hidžab", rekla je Konate za TRT World.
Zabrana hidžaba
Sve donedavno, profesionalnim košarkašicama koje su nosile hidžab bilo je teško natjecati se na velikim turnirima širom svijeta.
Ali 2017. godine Međunarodna košarkaška federacija (FIBA), svjetsko košarkaško tijelo, poništila je globalnu zabranu nošenja marame.
Međutim, francuska domaća verzija FIBA-e nije učinila isto. Umjesto toga, Francuska košarkaška federacija (FFBB) odlučila je potvrditi svoju zabranu hidžaba, koja se proteže izvan igrača i uključuje i trenere i sudije.
FFBB opravdava ovu politiku pozivajući se na francuski princip laïcité, ili sekularizam, koji je ljudima koji nose vjersku odjeću ograničio ulazak u mnoge službene javne sfere, uključujući obrazovanje.
"To boli"
Iako je Konate - nedavno diplomirala na Kalifornijskom univerzitetu u Irvineu - rekla da nikada nije bila pozvana da igra na Olimpijskim igrama, voljela bi da se razmotri ta prilika.
Mislim da sam mogla uspjeti. Voljela bih da sam imala priliku za to. To me boli, to što nikad nisam dobila priliku. Zabrana nas zapravo isključuje i ograničava naše mogućnosti.
Konate je ranije igrala košarku za mladu reprezentaciju Francuske, odnijevši kući srebrnu medalju u košarci 3X3 na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Airesu 2018.
Dok je igrala u SAD-u, ušla je među 30 najboljih u zemlji s procentom slobodnih bacanja i dostigla 1.000 poena u svojoj univerzitetskoj karijeri u februaru 2023.
Globalna kontroverza
Francuska je izazvala globalne kritike zbog svoje odluke da isključi muslimanke koje nose hidžab iz nastupanja u mnogim nacionalnim reprezentacijama, uključujući fudbal, košarku i odbojku.
Konate je dio Basket Pour Toutes (Košarka za sve), grupe koja je osnovana u oktobru 2023. za borbu protiv diskriminacije u košarci i hraniteljsku zajednicu za mlade žene i djevojčice koje nose hidžab u Francuskoj. Organizacija uključuje igrače, trenere i aktiviste za prava.
Na svojoj web-stranici grupa je upozorila da zabrana hidžaba u nekim sportovima doprinosi stigmatizaciji i ponižavanju igračica; pad učešća muslimanki u sportu i pogoršanje njihovog mentalnog i fizičkog zdravlja.
U razgovoru za TRT, Konate je rekla da se zaista mučila sa zabranom Francuske kada je saznala za to prije dvije godine.
"Zaista je frustrirajuće biti na toj poziciji. Ne znam šta da radim. Zaista mi je teško da prihvatim. Željela sam da igram košarku već duže vrijeme, a sada nisam spremna."
Dodala je da skidanje hidžaba "nije opcija", nakon što ga je počela nositi dok je bila na univerzitetu države Idaho 2021.
"Nikada ga neću skinuti. Prigrlila sam ga i volim ga - on je dio mene. Mislim da je ispravno to što radim."
Jedna od njenih opcija je da igra košarku negdje u Evropi.
“Ali vjerujem da ne bih trebala ići negdje drugdje da igram. Želim da budem u Parizu sa svojom porodicom. Zaista mi je teško.
Želim da svijet zna koliko je ovo smiješno. Mislim da oni već u suštini znaju da samo želimo da igramo košarku, to je sve. Isključene smo i smatram da je to nepravedno."