Australski i kineski istraživači napravili su značajan iskorak u otkrivanju misterije o tome kako je površina Marsa evoluirala tokom milijardi godina.
Njihova nedavno objavljena studija fokusira se na seizmičku aktivnost na Marsu, s nalazima koji sugeriraju da “marsotresi“, potresi koji se javljaju na toj planeti, mogu ponuditi ključni uvid u razvoj marsovskog pejzaža tokom milijardi godina.
Studija bi također mogla pomoći da se objasni “Marsova dihotomija“, fenomen obilježen oštrom visinskom razlikom od pet do šest kilometara između planetine sjeverne i južne hemisfere.
Prema istraživačima, ovaj upečatljiv kontrast je vjerovatno uzrokovan konvekcijom, odnosno prijenosom topline unutar Marsovog omotača tokom stotina miliona ili čak milijardi godina.
Australsko-hrvatski geofizičar Hrvoje Tkalčić, jedan od članova istraživačkog tima, opisao je dihotomiju kao “jednu od najvećih misterija u Sunčevom sistemu“.
Studija otkriva da je južna hemisfera Marsa, manje istraženo područje, znatno toplija od sjeverne.
Ovaj zaključak je izvučen analizom potresa u južnim visoravnima i poređenjem sa dobro dokumentovanom seizmičkom aktivnošću na sjevernoj hemisferi.
“Razumijevanje da li se konvekcija odvija nudi naznake kako je Mars evoluirao u svoje trenutno stanje tokom milijardi godina“, rekao je Tkalčić.