Vijeće Evropske unije objavilo je zaključke o napretku zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), u kojem je, uz ostalo, izražena puna podrška teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, osuđena secesionistička retorika iz bh. entiteta Republike Srpske, a bh. vlasti pozvane da bez odgađanja podnesu plan reformi čime bi bili ispunjeni uvjeti za odobravanje sredstava iz Fonda za reforme i rast.
"Vijeće pozdravlja posvećenost političkog vodstva koja je donijelo opipljive rezultate i doprinijelo martovskoj odluci o otvaranju pristupnih pregovora (BiH o članstvu u EU-u, op.a.), ali napominje sa žaljenjem da je reformska dinamika od tada zastala", navedeno je u dokumentu Vijeća EU-a, koje apeluje na sve političke aktere da poduzmu odlučne korake na sprovođenju neophodnih reformi.
Upozorava se kako bi Bosna i Hercegovina trebala imenovati glavnog pregovarača i nacionalnog IPA koordinatora i izraditi nacionalni program za usvajanje pravne stečevine EU-a, te na važnost obezbjeđenja usklađenosti svih usvojenih zakona sa pravnom stečevinom EU-a i evropskim standardima, uključujući preporuke Venecijanske komisije.
Navodi se kako Bosna i Hercegovina treba poduzeti dalje ustavne i izborne reforme kako bi osigurala "ravnopravnost i nediskriminaciju svih građana, posebno provođenjem presude Sejdić - Finci" i ostalih odluka Evropskog suda za ljudska prava.
Ograničene ustavne i izborne reforme, pozvalo je Vijeće u zaključcima, trebale bi biti provedene kroz istinski dijalog i u skladu sa evropskim standardima eliminisati sve oblike nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu. Podsjeća se i na neophodnost provođenja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Politički akteri u Bosni i Hercegovini pozvani su da odustanu od provokativne retorike podjela, kao i da ne dovode u pitanje suverenitet, jedinstvo i teritorijalni integritet BiH.
U zaključcima, Vijeće EU-a izrazilo je zabrinutost zbog "zakona i inicijativa u entitetu Republika Srpska koji su u suprotnosti sa EU putem Bosne i Hercegovine, uključujući secesionističku retoriku i dovođenje u pitanje ustavnog poretka zemlje". Dodaje se da treba poštovati suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak, uključujući odluke Ustavnog suda, kao i međunarodni karakter Bosne i Hercegovine, a da bi bilo kakva akcija protiv ovih principa dovela do ozbiljnih posljedica.
Ocijenjeno je da izmjene Zakona o VSTV-u nisu dovoljne i da bi zemlja trebala usvojiti novi zakon o VSTV-u te zakon o sudovima.
Vijeće je potcrtalo da je postignut određeni napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno kroz donošenje zakona o sprečavanju sukoba interesa i protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i potpisivanja Eurojust sporazuma o pravosudnoj saradnji s EU-om.
Iako je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas usvojilo prijedloge zakona o zaštiti ličnih podataka i graničnoj kontroli, iz dokumenta Vijeća EU-a vidi se da to tijelo očekuje konačno usvajanje i implementaciju tih zakona.
Što se tiče implementacije Plana rasta za Zapadni Balkan, Bosna i Hercegovina je pozvana da bez daljnjih odgađanja podnese reformsku agendu, koja je osnovni zahtjev kad je u pitanju pristup zemlje evropskim fondovima za Zapadni Balkan.
Lideri zemalja Balkana okupit će se u srijedu u Briselu na samitu EU - Zapadni Balkan.