Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine (UPFBiH) organiziralo je predstavljanje zajedničkih aktivnosti sa sindikatima iz realnog sektora gdje je poručeno da predstojeće godine fokus treba biti na regulisanju tržišta rada zbog, kako je rečeno, odlaska mlade radne snage iz Bosne i Hercegovine.
Predstavljanju aktivnosti prisustvovali su predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine Adnan Smailbegović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Samir Kurtović, predstavnici sindikata iz realnog sektora i brojni privrednici.
Smailbegović je u obraćanju istakao da su prošle godine proveli brojne važne aktivnosti.
"Prošla godina je značajno bila u fokusu pitanja povećanja cijena električne energije. Tom temom smo se puno bavili i napravili smo jako korektan rezultat. Bavili smo se i pitanjem šumarstva, drvne industrije u kontekstu izvoza, pitanja putarina. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je povećalo kvote za zapošljavanje stranaca na našu inicijativu, iako smo mi tražili značajno veće kvote, jer mislimo da je potrebno", kazao je Smailbegović.
Podsjetio je također da su potpisali sedam kolektivnih ugovora sa sindikatima iz realnog sektora.
Dodao je da u narednoj 2023. godini također planiraju brojne aktivnosti i inicijative.
"Energetski sektor nam je vrlo važan segment. Mi imamo taj resurs, ali moraju se izgrađivati novi kapaciteti. Mi mislimo da bi bilo dobro da se i privatni sektor uključi u izgradnju kapitalnih energetskih postrojenja u budućnosti", rekao je Smailbegović, te dodao da će im fokus biti na dvije ključne teme.
"Jedna je regulisanje tržišta rada. Vidimo u zadnjih godinu značajne poremećaje na tržištu rada. Mlada radna snaga odlazi iz Bosne i Hercegovine i zato moramo naći načina da to smanjujemo. Mislim de ćemo teško zaustaviti taj odliv, ali da ga bar smanjimo koliko je to moguće i da napravimo neke mjere kako bi se restruktuiralo kompletno tržište rada", kazao je Smailbegović, napominjući da su prekvalifikacija i dokvalifikacija neki od mogućih načina.
Drugo pitanje je rasterećenje privrede u smislu smanjenja doprinosa što, kako je rekao, Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine već godinama predlaže.
"Svjedoci smo da je zakon prije četiri pet godina upućen u parlamentarnu proceduru, da nikada nije ugledao svjetlo dana i bojimo se da će potrajati njegovo usvajanje. Mi smo pripremili jedno rješenje, koje bi trebalo da bude temporalnog karaktera na godinu dana ili nešto više, do usvajanja novog zakona, a sastojalo bi se od sljedećeg: da se omogući svim privrednim društvima, obrtnicima, da povećaju plate u odnosu na, naprimjer, decembar ove godine za 400 KM i da se na taj iznos plata ili ne plaćaju doprinosi ili da se plate neki simbolični doprinosi", rekao je Smailbegović.
Kurtović je istakao da nikada nisu imali bolji socijalni dijalog kao sada, pogotovo za realni sektor i industrijske sindikate.
"Potpisano je sedam kolektivnih ugovora i riješili smo mnoga pitanja koja su bila problem u proteklom periodu. Sindikati kao što su tekstilci, građevina, šumarstvo, metalci, trgovina, saobraćaj, hemija i nemetal, sve su to sindikati koji su potpisali kolektivne ugovore sa udruženjima poslodavaca. Nastavit ćemo dobru saradnju da poboljšamo status svih uposlenika, posebno u realnom sektoru", kazao je Kurtović.
29 dec. 2022
UPFBiH: Potrebno regulisati tržište rada zbog odlaska mladih iz BiH
Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine (UPFBiH) Adnan Smailbegović kazao je da će im naredne godine fokus biti na dvije ključne teme - regulisanju tržišta rada i rasterećenju privrede u smislu smanjenja doprinosa.
TRT Balkan / agencije
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Zaustavimo femicid: U BiH u posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena
Sesijom o femicidu “Ujedinjeni poziv na akciju” u Sarajevu je počela kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” pod sloganom "Isključimo nasilje zajedno“ i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora, kampanju provodi UN Women BiH.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.